Hochei : Arbitrii din Ungaria au condus spre victorie…Gheorghieniul, în meciul cu...

Hochei : Arbitrii din Ungaria au condus spre victorie…Gheorghieniul, în meciul cu echipa Brașovului

2 237

De notat, de ținut minte : sportul a devenit un circ, iar când este vorba despre miză importantă, fluierașii sunt o puternică masă de manevră, care decid un meci! Așa se întâmplă și în Erste Liga, competiția maghiaro-română de hochei. În fazele decisive, așa cum sunt sferturile de finală ale competiției, sunt trimiși la meciuri arbitri din Ungaria. Așa s-a întâmplat la Brașov, luni seara, în meciul cinci al sfertului dintre Corona Brașov și Gheorghieni. În primele două reprize, fluierașii din Ungaria au condus deplorabil, cu decizii importante, în defavoarea echipei Brașovului. Totul a culminat în repriza a doua, când fundașul Brașovului, Carlson, a fost eliminat pentru atac incorect, deși anterior, fusese o izbire de mantinelă clară, comisă asupra unui jucător brașovean, fără ca arbitrii să reacționeze! Asta nu e tot, pentru că fluierașii l-au eliminat pe Carlson 4 minute, apreciind că a avut o comportare nesportivă…Cu un om în minus patru minute, Corona nu a rezistat, încasând două goluri, care s-au dovedit decisive, în economia partidei…Nu spunem că echipa Brașovului ar fi jucat exemplar sau că ,,lupii”nu ar fi greșit deloc, dar de aici, până la decizii tendențioase ale arbitrilor, este cale lungă…Păcat, pentru că sportul a devenit o afacere…Scor final : 4-3 pentru Gheorghieni, care conduce acum cu 3-2 la general, în sfertul de finală contra Brașovului și mai are nevoie de o victorie, pentru a se califica în semifinalele Erste Liga.

Următorul meci al seriei este programat la Gheorghieni, miercuri, 4 martie, când fluierași vor fi…aceeași arbitri din Ungaria, care au condus meciul de la Brașov!!