Echipa de handbal Corona Braşov a câştigat cu scorul de 29-22 (12-10) meciul jucat sâmbătă seara, în deplasare, cu HC Sebeş Alba.
Pentru Corona au marcat: Zamfir 6, Chiper 5, Cartaş 4, Hotea 4, Raţiu 4, Briscan 3, Mîrcă 1, Ţăcălie 1, Pricopi 1.
Bogdan Burcea: ,,A fost o victorie aşteptată obţinută de noi, chiar dacă am intrat mai greu în meci şi prima repriză a fost mai echilibrată. În partea a doua a jocului am arătat însă cu totul altceva. Încă din primele minute, fetele s-au desprins şi am jucat repriza a doua fără nici o problemă şi vreo emoţie, astfel că la final ne-am trecut în cont trei puncte pe care le luasem în calcul de la bun început. Acum ne gândim deja la ce urmează. Vine o perioadă în care trebuie adunăm cât mai multe puncte şi să avem mare grijă să nu mai apară vreo accientare în lot, fiindcă avem nevoie de toate fetele apte”.
Corona va juca pe 5 noiembrie, pe teren propriu cu Rapid Bucureşti, iar în etapa următoare, care se va disputa pe 10 noiembrie, se va deplasa la Brăila, pentru meciul cu Dunărea.