Handbal : România-tineret, pe locul opt la Campionatul Mondial feminin

0 215

Reprezentativa feminină U 20 a României a încheiat pe poziția a opta Campionatul Mondial din Ungaria. După ce s-au înclinat în sferturile de finală în fața Ungariei (26-31), „tricolorele” mici, antrenate de Gheorghe Tadici, au pierdut și ultimele partide, pentru locurile 5-8 : 20-29, cu Danemarca și 24-30 (11-16), cu Franța.
În ultima partidă contra Franței, disputată sâmbătă, pentru echipa noastră au marcat : Severin – 6 goluri, Tecar – 5, Petruș și Nichitean – câte 3, S. Târcă și Mihart – câte 2, B. Berbece, Popescu și Popa – câte 1 gol.
Din reprezentativa României au făcut parte și trei tinere jucătoare legitimate la Corona Brașov : Sorina Târcă, golghetera României, Hosu și Bucur.
Rezultatele echipei noastre la competiția mondială din Ungaria : 32-30 cu Japonia, 41-25 cu Paraguay, 27-29 cu Olanda, 23-42 cu Danemarca, 26-22 cu Angola (în grupă), 28-25 cu Croația (în optimi), 26-31 cu Ungaria (în sferturi), 20-29 cu Danemarca și 24-30 cu Franța (în turneul pentru locurile 5-8).