Handbal feminin : Corona, a 15-a victorie

0 182

Corona Brașov a obținut o victoria în etapa a 15-a a Diviziei A de handbal feminin : 29-21, cu CSM Galați Div.A. După o primă repriză echilibrată, încheiată cu 12-10 în favoarea echipei Brașovului, a urmat a doua parte a meciului, în care gazdele s-au detașat abia în ultimul sfert de oră, când  și-au securizat victoria. Numeroasele greșeli în ambele faze ale jocului, dar și paradele bune ale portarilor echipei gălățene, au împiedicat Corona să obțină un succes la scor, așa cum și-a obișnuit suporterii, în actuala ediție a ligii secunde. De vină ar putea fi și faptul că echipa Brașovului a jucat un meci solicitant joi, când a întâlnit acasă o echipă din Liga Florilor, Dunărea Brăila, în cadrul Cupei României.

Golurile Coronei Brașov au fost înscrise de : Ana Maria Văcariu – 5, Alexandra Dumitrașcu, Ana Maria Berbece și Flavia Munteanu, fiecare cu 3 goluri, Natalia Fonseca, Raissa Marin, Cristina Iordachi, Bianca Voica, Wuta Dombaxe – câte 2, Laura Lasm, Macarena Gandulfo, Mihaela Constantinescu, Carla Lăcătuș, Brigita Bitay – câte un gol.

Echipa brașoveană se află pe primul loc în seria B a Diviziei A, cu 15 victorii, din tot atâtea meciuri jucate.