Handbal : Corona Brașov, premiată pentru medaliile de bronz
În ultima partidă disputată pe teren propriu, în ediția de campionat 2025-2026, Corona Brașov a jucat cu Gloria Bistrița. Corona a început slab partida din Sala Sporturilor, cu doar două goluri marcate în primele 10 minute. Oaspetele s-au desprins și la 7 goluri pe tabelă, scor 14-7, ajutate și de intervențiile portarului Renata de Arruda, cu 4 aruncări de la 7 metri parate în primul sfert de oră. Corona a strâns diferența până în pauză, scor 13-18 și a venit la un singur gol pe tabelă 18-19 când mai erau 20 de minute de joc. Oaspetele au gestionat însă bine finalul de meci și s-au impus la trei goluri, 27-24. Principalele marcatoare pentru Corona au fost Sorina Grozav și Harma Van Kreij, cu câte 5 reușite.
La finalul partidei brașovencele au primit medaliile pentru locul 3 la finalul sezonului, în timp ce Bistrița a făcut un pas important spre primul titlu național din palmares. În ultima etapă a campionatului, Corona se deplasează pentru meciul de la Rm. Vâlcea, însă partida nu va avea nicio miză.
D.D.




