Halep a trecut de Begu, după un meci ciudat : 6-3, 0-6,...

Halep a trecut de Begu, după un meci ciudat : 6-3, 0-6, 6-1

0 357

Simona Halep a învins-o astăzi, într-un meci sută la sută românesc, pe colega ei de Fed Cup, Irina Begu, în sferturile de finală ale turneului de la Madrid: 6-3, 0-6, 6-1. Begu are meritul de a-i fi creat mari probleme Simonei, adjudecându-şi al doilea set la zero! Probabil enervată de această situaţie, Halep s-a plâns în timpul meciului că Begu încalcă regulamentul după fiecare punct. Mai mult, i-a spus lui Darren Cahill că este deranjată de reacţiile Irinei şi ale antrenorilor ei, care încalcă regulamentul ! Această metodă, de a comunica după fiecare punct, este strict interzisă de regulamentul WTA! Begu este antrenată de Adrian Cruciat şi Artemon Apostu Efremov, foşti tenismeni profesionişti, dar Cruciat este cel care a coborât pe teren în timpul pauzelor de odihnă. Posibilele urmări jenante ale acestei stări de nervozitate nu au apărut, iar scandalul a fost dezemorsat la timp…Partida a durat o oră şi 38 de minute, Simona reuşind 4 break-uri, faţă de numai 3 realizate de Irina, toate în setul secund. Simona va juca în semifinale contra câştigătoarei din meciul Patricia Ţig (România, 134 WTA) – Samantha Stosur (Australia, 23 WTA).