Grindeanu îndepărtează AUR și sprijină USR în a-și menține primarii marilor orașe
Prin respingerea inițiativei AUR de alegere a primarilor și a șefilor de CJ-uri în două tururi de scrutin, Sorin Grindeanu, prin intermediul senatorilor social-democrați, își periclitează orice revenire la guvernare acum, sau după alegerile din 2028. Pentru că una din condițiile puse de George Simion pentru a contribui cu voturile AUR la moțiunea de cenzură a PSD a fost alegerea în două tururi de scrutin la locale.
Votul în turul doi la alegerile locale din 2028 ar fi putut crea oportunitatea unei alianțe între votanții AUR și ai PSD, care ar fi eliminat complet posibilitatea USR de a mai câștiga vreun mare oraș, inclusiv Capitala.
Acum, AUR ar trebui să dea o lecție de ținut minte liderului PSD, în vederea viitoarelor alegeri, prin urmare să voteze exact invers față de parlamentarii PSD și împotriva revenirii social-democraților la guvernare cu miniștri într-un viitor cabinet.
Și să nu se mai alieze la niciun fel de inițiativă legislativă a PSD în Senat și în Camera Deputaților.
Eventual chiar să voteze un cabinet integral tehnocrat desemnat de Nicușor Dan, ceea ce ar arunca PSD în Opoziție totală și dezastruoasă pentru sinecuriștii larg răspândiți în țară, ai acestui partid.
Grindeanu, precum un cățel de pripas care încă mai schelălăie la ușa închisă a măcelăriei guvernamentale și mai speră la bunăvoința lui Nicușor Dan de a păstra măcar miniștrii PSD într-un viitor guvern Tomac. Iar Ilie Bolojan se opune vehement prezenței acestora într-un guvern desemnat din nou, pentru că îl urăște pe Grindeanu pentru trădarea sa infectă de la moțiunea de cenzură.
Meteahnă de trădător pe care i-o urăște acum și Simion după trădarea din Senat. Cert este că PSD își retează cu inconștiență orice relații cu zona suveranistă a Parlamentului, de dragul așa numitului pro-europenism leșios și sulfuros, dăunător pentru România, sperând într-o frecventabilitate bruxelleză anacronică. Iar Grindeanu este doar un președinte al propriilor sale interese, nefast pentru partid, de care PSD s-ar fi putut…lipsi.
Senatul a respins, marți, în plen, propunerea legislativă inițiată de AUR privind revenirea la alegerea primarilor și a președinților de Consilii Județene în două tururi de scrutin, potrivit Agerpres, conform Știri pe Surse. Inițiativa a întrunit 48 de voturi „pentru”, venite din partea senatorilor AUR, USR și PACE – Întâi România, 56 de voturi „împotrivă”, din partea PNL, PSD și UDMR, și o abținere.
Proiectul prevedea ca primar să fie declarat ales candidatul care obține majoritatea voturilor valabil exprimate.
În cazul în care niciun candidat nu întrunea această majoritate, urma să fie organizat un al doilea tur de scrutin, la două săptămâni după primul, la care să participe primii doi candidați clasați în ordinea numărului de voturi obținute, scrie cotidianul citat anterior.
În expunerea de motive, inițiatorii au susținut că este necesară revenirea la un sistem de vot care să răspundă „dublei exigențe privind reprezentativitatea și legitimitatea”. În timpul dezbaterilor, senatorul PSD Robert Cazanciuc a afirmat că, într-un sistem electoral cu un singur tur pentru aleșii locali, electoratul „alege gospodarul”, în timp ce, în cazul scrutinului în două tururi, „intervine politicul”.
Propunerea legislativă urmează să fie dezbătută de Camera Deputaților, care este for decizional în acest caz, conform cotidianului menționat.
La rândul său, AUR a emis un comunicat în care critică oportunismul la ciolan al Puterii. „Întoarcerea la sistemul de alegere a primarilor şi a preşedinţilor de consilii judeţene în două tururi de scrutin reprezintă un demers firesc, menit să consolideze pilonii democraţiei locale.
Doar că PSD, PNL şi UDMR nu vor să piardă controlul de la nivelul localităţilor, control care, în gândirea lor, le-ar asigura perpetuarea la putere. Partidele din arcul puterii, prin votul lor împotriva revenirii la două tururi de scrutin, nu fac decât să amâne o sancţiune inevitabilă din partea electoratului.
În ciuda argumentelor aduse de AUR privind necesitatea unei legitimităţi reale pentru aleşii locali, rezultatul votului din Senat arată clar cine îşi doreşte o Românie democrată şi cine vrea perpetuarea feudalismului politic”, a transmis AUR, miercuri, într-un comunicat de presă, potrivit Știri pe Surse.
Libiu Dan Mateescu





De-ar dispărea odată ciuma roșie, că tare mult rău a mai putut face. Nu că partenerii de guvernare ar fi mai buni, nu, dar măcar pe ei îi știm nenorociți din născare. Să nu uităm ce-au făcut peneleprele în 1907 și pluseriștii în plandemie (sprijiniți de USL).