Galben-negrii au trecut de galateni cu 3-2

0 228
O prima repriza nebuna au oferit stegarii si otelarii luni seara, in penultimul meci al etapei cu numarul 27 din Liga I. Nici nu incepuse bine partida si, la primul corner al oaspetilor, capitanul Otelului, Sârghi, a reluat in plasa dintr-o multime de jucatori aflati in careul gazdelor. Se parea ca va fi un meci extrem de dificil pentru FC Brasov, numai ca elevii lui Adrian Szabo s-au aruncat in atac si au speculat erorile din defensiva moldovenilor. Egalarea a venit foarte rapid, in minutul 10. Buga a preluat foarte bine o centrare a lui Velayos si l-a invins pe Branet cu un sut plasat, din interiorul careului. Se parea ca lucrurile au intrat in normal, mai ales ca galben-negrii si-au creat cateva ocazii foarte bune. Numai ca, in minutul 17, Stromajer l-a gasit cu o pasa excelenta pe Filip, singur cu Mutu, iar mijlocasul galatean a trimis in bara, de unde mingea a intrat in poarta. Adrian Szabo a mutat inspirat si gazdele s-au aruncat in atac, insa ratarile s-au tinut lant pana in minutul 41, cand Machado a trimis cu capul in plasa o centrare venita din gheata lui Paun. Se parea ca la pauza cele doua echipe vor intra la egalitate, insa Georgian Paun nu a fost de acord. Dias a centrat foarte bine in primul minut de prelungire, Paun si-a depasit adversarul din preluare si a inscris de la marginea careului mic. 3-2 la pauza si acesta avea sa fie si scorul final, in ciuda dominarii oaspetilor din partea secunda si a ocaziilor mari ratate de stegari. Batin ar fi trebuit sa obtina un penalty si a avut o bara in repriza secunda, insa rezultatul final a ramas 3-2 pentru FC Brasov.
FC Brasov a scapat de emotii pe acest final de campionat. Dupa 27 de etape, galben-negrii au 38 de puncte, cu 12 mai multe decat Ceahlaul Piatra Neamt, prima echipa de sub linie. Echipa de sub Tampa isi doreste insa sa termine cat mai sus in clasament iar pentru aceasta este nevoie sa trateze cu maxima seriozitate ultimele 7 partide.