Fotbal, Liga a treia : echipele brașovene, două victorii și două eșecuri

0 318

Vineri și sâmbătă s-au desfășurat meciurile din seria a 5-a a Ligii a treia de fotbal, acolo unde evoluează și cele patru echipe din județul Brașov : Corona, Kids Tâmpa, SR și Cetate Râșnov.

Fotbaliştii Coronei, victorie la Blejoi

Fotbaliştii Coronei se întorc la Braşov cu o victorie importantă obţinută în deplasare cu CS Blejoi, scor 4-1, graţie golurilor marcate de Nicolau (41 și 55), Cristescu (77) şi Boţia (88).

Antrenorul principal al echipei, Călin Moldovan, a spus după meci că îşi felicită jucătorii pentru modul în care au luptat împreună şi au pus în practică ceea ce au pregătit această săptămână pentru jocul de la Blejoi:

Este o victorie importantă, mai ales că a fost obţinută pe terenul unei echipe bune de liga a treia, o echipă care, aşa cum am mai spus, a pus mereu probleme oricui, atunci când a jucat acasă. Îmi felicit jucătorii pentru modul în s-au implicat şi pentru că au rămas concentraţi pe tot parcursul jocului, pentru că asta ne-a ajutat să punem în practică ceea ce am pregătit împreună toată săptămâna, şi implicit să câştigăm acest joc. Rămânem în continuare concentraţi, pentru că vineri avem un alt joc important pe teren propriu, cu AFC Astra 2 şi vrem de asemenea să facem o partidă bună”.

SR Brașov, înfrângere surprinzătoare acasă

Echipa ,,stegarilor” a cedat pe teren propriu, surprinzător, după ce a condus cu 1-0, prin golul lui Horia Popa, din penalty (37). În repriza a doua, în doar două minute, oaspeții au întors scorul, rezultat care s-a menținut până la final : 1-2.

,, Mă aşteptam la un meci greu, cu un adversar dificil. Îmi pare rău că am pierdut din cauza unor greşeli personale. Apreciez în schimb efortul băieţilor şi faptul că s-au luptat şi au încercat până în final să câştige acest joc. Acesta este fotbalul. Vom continua drumul pe care am pornit şi vom face tot ce ţine de noi să ne îndeplinim obiectivele”, a spus antrenorul Liviu Nicolae

,,Un rezultat foarte prost. Am avut meciul în mână, am intrat cu 1-0 la pauză pe fondul unui joc bun al nostru. După pauză au fost nişte greşeli care ne-au costat. Din păcate, primul meci acasă după o lungă aşteptare a fost un eşec. Mi-aţ fi dorit mult să mă bucur după această partidă. Ne-am pus mari speranţe în acest duel. Trebuie să rămânem cu capul sus să ne gândim că a fost un accident. Am demonstrat că avem o echipă valoroasă în primele partide”, a declarat jucătorul Horia Popa

Kids Tâmpa, primul succes la seniori, pe propriul teren

Primul meci acasă, primul succes! ACS Kids Tâmpa Brașov a bifat prima victorie din istorie la seniori, chiar pe propriul teren, împotriva rivalei locale, Olimpic Cetate Râșnov, într-un joc din etapa a 2-a a seriei a 5-a din Liga a 3-a. Elevii cuplului Ciprian Anghel-Nicu Văduva s-au impus cu 2-1 (1-1) în fața unui adversar mai puternic, dar și mai experimentat. După ce oaspeții au deschis scorul din penalty în minutul 13 (Drugă), gazdele au reintrat în joc grație reușitei lui Dumitraș (28). După pauză, „urșii” au ieșit mai motivați de la cabine, iar eforturile lor au fost răsplătite în minutul 58, când Zota a înscris golul de 3 puncte.

O victorie mare pentru noi! Copiii s-au dăruit, pentru asta ne pregătim, să câștigăm meciurile. Am trecut de primele emoții, vom crește de la meci la meci și vor veni și alte victorii”, a spus antrenorul Ciprian Anghel.

El a fost completat de colegul de pe bancă, Nicu Văduva: „Felicitări celor care au jucat astăzi, au adus prima victorie la nivel de seniori pentru Kids Tâmpa. Față de primul meci, acum am fructificat greșelile adversarului. Scorul putea fi mai mare dacă eram mai atenți. Nu ne-a picat bine golul lor. Cred ca a fost prima dată când au ajuns în careul nostru. Am avut însă încredere în băieți. Vom aborda la victorie fiecare meci”.