Fotbal, Liga a treia : ACS SR Brașov, înfrângere neașteptată

0 178

În etapa a 26-a a Ligii a treia de fotbal, seria a treia, ACS SR Brașov a primit pe teren propriu vizita echipei Sportig Roșiori, aflată în partea inferioară a clasamentului. Prima repriză a adus un singur gol, spectaculos, marcat de echipa Brașovului. Era min. 34, când un contraatac bine dus pe partea stângă, a fost urmat de o centrare în careu și de un șut bun al lui Adrian Stoian, care a trimis în colțul lung al porții oaspeților : 1-0 pentru ACS SR Brașov, care a încheiat prima parte cu determinare. Nimic nu avea însă să prevestească deznodământul partidei, cu atât mai mult, cu cât oaspeții au avut o prestație discretă în primele 45 de minute, fără ocazii la poarta ,,stegarilor”. Și totuși, Sporting Roșiori și-a depășit condiția, reuțind să întoarcă scorul spre finalul meciului! Astfel, în min. 83, echipa oaspete a primit un penalty, transformat de L. Floricel, iar cu 2 minute înainte de final, același jucător și-a adus echipa în avantaj, după o lovitură liberă transformată de la mare distanță! Scor final : 2-1 pentru Roșiori, o surpriză, având în vedere că în urmă cu puține etape, echipa de sub Tâmpa învinsese la scor acasă o formație cu pretenții, ASCO Filiași.

ACS SR Municipal Brașov rămâne cu 40 de puncte în clasament, pe locul 6. În următoarea etapă, ACS SR Brașov joacă în deplasare, la Hermanstadt 2.