Fotbal Europa League: Chelse – Steaua, 3-1!

0 238

Steaua BucureÅŸti a ratat calificarea în sferturile de finală ale Europa League la fotbal, după ce a fost învinsă cu scorul de 3-1 (1-1) de Chelsea Londra, joi seara, pe ''Stamford Bridge'', în manÅŸa a doua a optimilor de finală.
Steaua, care a învins deÅ£inătoarea Ligii Campionilor cu 1-0, la BucureÅŸti, a părăsit competiÅ£ia cu capul sus, după ce a jucat de la egal la egal cu Chelsea. Pentru londonezi, mai valoroÅŸi, totuÅŸi, au marcat Juan Mata (34), John Terry (58) ÅŸi Fernando Torres (71), care a ratat ÅŸi un penalty (87), în timp ce golul de onoare al Stelei a fost înscris de Vlad ChiricheÅŸ (45+1).
Steaua a început foarte bine meciul, cu tupeu, în terenul lui Chelsea ÅŸi a ratat prima mare ocazie de gol a întâlnirii. Rusescu a fost lansat de Chipciu, însă ÅŸutul său a fost respins excelent de Cech (13). Londonezii au răspuns imediat prin Mata (16), dar TătăruÅŸanu a fost atent. Steaua a continuat să joace avansat ÅŸi să conducă, practic, jocul, iar Bourceanu a tras de la distanţă, pe lângă poartă (16). Tănase a testat ÅŸi el vigilenÅ£a lui Cech (21), după care Chelsea a început să fie din ce în ce mai incisivă.
TătăruÅŸanu s-a remarcat la ÅŸutul lui Obi Mikel (23), din afara careului, nigerianul trimiÅ£ând câteva momente mai târziu peste poartă. Chelsea a deschis scorul în min. 34, la capătul unei combinaÅ£ii cu brazilianul Ramires, care a făcut ÅŸah-mat apărarea Stelei.
Torres a tras periculos (37), dar mingea s-a dus pe lângă poartă. Hazard a reuÅŸit o fază spectaculoasă în min. 40, când a pătruns prin apărarea Stelei, dar TătăruÅŸanu a fost la post ÅŸi a respins. Finalul primei reprize a aparÅ£inut Stelei, care a avut o suită de trei cornere la poarta lui Cech, în cele din urmă mingea centrată de Bourceanu fiind trimisă spre poartă de Tănase, Cech a respins, iar ChiricheÅŸ a reluat în plasă (45+1).
În partea secundă, Chelsea a dominat, a avut posesie, dar Steaua s-a apărat exact ÅŸi a încercat să acÅ£ioneze pe contre. Campioana Europei a trecut în avantaj după o fază fixă: Mata a executat o lovitură liberă ÅŸi Terry a venit nemarcat ÅŸi a reluat în plasă cu capul (58). Steaua a avut la scurt timp ÅŸansa de a egala din nou, dat Cech a respins ÅŸutul lui Chipciu (61).
Presiunea gazdelor a crescut tot mai mult ÅŸi în cele din urmă Chelsea a marcat din nou, prin Fernando Torres (71), găsit excelent în careu de Hazard: 3-1. Steaua a acuzat ÅŸocul ÅŸi Chelsea a mai ratat câteva ocazii – Oscar a fost ÅŸi el periculos (78), iar Torres a tras pe lângă poartă din careu (79). Torres a cerut un penalty în min. 76, la un duel cu Szukala în careul ''roÅŸ-albaÅŸtrilor''. Steaua s-a avântat în atac pe final, iar Latovlevici ÅŸi-a încercat ÅŸansa de la distanţă (83), dar Cech a fost la post. Bourceanu l-a faultat clar pe Hazard în careu, dar Torres a ratat penalty-ul, ÅŸutând în bară (87). Chelsea a câÅŸtigat meritat în cele din urmă, graÅ£ie unei reprize secunde mai bune, ÅŸi s-a calificat în sferturile de finală.

LaurenÅ£iu Reghecampf – Am făcut două greÅŸeli foarte mari

Steaua a făcut două greÅŸeli foarte mari în repriza a doua a meciului cu Chelsea, a declarat antrenorul echipei din Ghenceas, LaurenÅ£iu Reghecampf, după meciul de la Londra.
''Åžtiam că ei vor încerca să marcheze în repriza secundă cele două goluri de care aveau nevoie. Au fost două greÅŸeli foarte mari, mai ales la golul doi, marcat de Terry. Ä‚sta e fotbalul, am avut câteva ocazii, dar n-am reuÅŸit să marcăm. Jucătorii mei au făcut un meci destul de bun, dar Chelsea a meritat calificarea'', a declarat Reghecampf la Digi Sport. ''Este o durere că nu ne-am calificat, dar trebuie să trecem peste acest fapt, deoarece urmează un meci greu cu FC Vaslui'', a subliniat antrenorul Stelei. Reghecampf a afirmat că ''echipa va creÅŸte foarte mult după aceste meciuri, sper că vom învăţa din ele. Vreau ca jucătorii să treacă repede peste această eliminare''.
Antrenorul Stelei le-a mulÅ£umit suporterilor pentru susÅ£inere ÅŸi i-a asigurat că ''roÅŸ-albaÅŸtrii'' vor avea prestaÅ£ii foarte bune în următoarele meciuri.
Echipe: Chelsea: Cech – Azpilicueta, Terry, Luiz, Cole – Ramires, Mikel – Oscar, Mata, Hazard – Torres (4-2-3-1) Steaua: Tatarusanu – Rapa, Szukala, Chiriches, Latovlevici – Pintilii, Bourceanu – Adi Popa, Chipciu, Tanase – Rusescu (4-2-3-1). Arbitri: Stephane Lannoy, ajutat de Frederic Cano si Michael Annonier (toti din Franta).