Finala Cupei Libertadores: Brazilia-Argentina

0 236

Cele mai titrate reprezentative de fotbal ale continetului sud american, Brazilia si Argentina, se vor intalni la sfarsitul saptamanii in finala Copei America.
Dupa ce Brazilia s-a impus la loviturile de departajare in fata Uruguaiului, in a doua semifinala a Copei America, Argentina s-a impus la scor de forfait in fata Mexicului, singura formatie care parea sa se poata opuna celor doua mari forte sud-americane.
Argentina a deschis scorul la momentul ideal, in ultimele secunde ale primei reprize, gol Gabriel Heinze, si apoi a lovit decisiv in partea a doua cand a marcat de doua ori in mai putin de cinci minute, prin Lionel Messi si Juan Roman Riquelme, din penalty.
Argentina – Mexic 3-0 scor final si elevii lui Alfio Basile vor juca cu Brazilia in finala mare a Copei America in timp ce elevii lui Hugo Sanchez vor trebui sa se multumeasca cu un joc impotriva Uruguaiului in finala mica.