Paul Andronic, pe Mitsubishi Lancer EVO IX, a câştigat ,,Marele Premiu al Orasului Braşov”, ultima etapă a Campionatului Naţional de Viteză pe Traseu Montan. În urma acestui succes, Andronic a devenit noul campion absolut al României. Lupta pentru primul loc a fost extrem de strânsă, purtată între Paul Andronic şi Lucian Răduţ, primul impunându-se cu un avans infim. Pe prima urcare de concurs Andronic a reuşit un timp excelent, urcând cei 5 km ai traseului Braşov – Poiana Braşov în 2m18,548 s, cu 1,2 secunde mai repede decât Raduţ. Deşi pilotul Rally Dream Team a avut cel mai bun timp al celei de-a doua manşe de concurs, nu a fost suficient pentru a recupera decât 8 zecimi de secundă. ,,A fost foarte greu. Nu cred că ne aşteptam niciunul dintre noi să ajungem la timpii obtinuţi. Lupta pentru titlu ne-a motivat. Întotdeauna vin cu mare plăcere la Braşov. Sunt fascinat de traseu, de public, de întreaga atmosferă. Este special aici”, a declarat Paul Andronic, pentru autorally.ro. Cei doi au fost urmaţi pe a treia pozitie de Istvan Kavecz, pilotul maghiar care a participat pentru prima dată la o etapa românească.
Braşoveanul Alexandru Mitroi a câştigat grupa N la Braşov şi şi-a adjudecat titlul de campion al acesteia. În acest fel, se reînnoadă şirul performanţelor piloţilor braşoveni în campionatele naţionale.

Foto : Bogdan Barabaş