FC Porto este cu un picior in finala Europa League

0 190

Echipa FC Porto a luat o optiune serioasa pentru calificarea in finala Ligii Europa, dupa ce a reusit sa invinga fara drept de apel pe teren propriu formatia spaniola Villarreal, cu scorul de 5-1 (0-1).

Cani a deschis scorul pentru Villarreal in ultimul minut al primei reprize, pentru ca dupa pauza lusitanii sa se dezlantuie prin patru goluri marcate de Falcao si unul in finalul meciului de Guarin.

Radamel Falcao Garcia Zarate, atacantul columbian de 25 ani, a restabilit egalitatea in minutul 49 din lovitura de la 11 metri, dupa care a mai punctat de trei ori in minutele 67, 75 si 90.

Tabela de pe Dragao a fost inchisa de Guarin in primul minut al prelungirilor, astfel ca Porto are prima sansa la calificare in returul programat pe 5 mai la Villarreal.