FC Brasov s-a facut de ras pe teren propriu

0 188

FC Brasov s-a facut de ras pe teren propriu, unde a pierdut cu scorul de 0-3 (0-1), in fata formatiei Astra Ploiesti. Din pacate „galben-negrii” nu isi regasesc cadenta si au evolutii oscilante, castigand neasteptat in deplasare (vezi meciul cu Steaua), insa pierzand rusinos pe teren propriu.

Meciul de miercuri, contra Astrei s-a incadrat de minune in categoria celor in care elevii pregatiti de tehnicianul portughgez Antonio Conceicao, s-au facut de ras pe teren propriu in fata propriilor spectatori.

Portarul Gabriel Kajcsa a fost principalul vinovat al esecului pe care FC Brasov l-a suferit cu Astra Ploiesti, scor 0-3. Kajcsa a provocat in prima repriza penalty-ul din care N’Doye a deschis scorul, tot el luand un cartonas rosu in repriza secunda, lasand Brasovul in inferioritate. Ploiestenii au profitat de omul in plus si au mai inscris de doua ori pe contraatac prin Tigoianu, intr-o partida in care Stratila a fost omul meciului.
In prelungirile primei reprize Robert Ilyes a fost aproape de gol din greseala. Toloza a sutat violent din stanga careului, mingea l-a izbit puternic pe capitanul „stegarilor” si a trecut pe langa poarta, Ilyes fiind doborat de intensitatea cu care l-a lovit mingea. La pauza, Conceicao l-a aruncat in atac si pe Viveiros in locul lui Chipciu. Brasovenii au mentinut crescuta tensiunea la poarta adversa, Ilyes si apoi Distefano fiind aproape de egalare.
Pana la final, brasovenii au cautat cu disperare calea spre paorta adversa, insa golul lui Tigoianu le-a turnat plumb in ghete. Trupa lui Conceicao a atacat in continuare, dar si-au pierdut avantul, concentrarea si chiar si puterile, avand in vedere ca au fost nevoiti sa compenseze inferioritatea numerica. Tigoianu a mai inscris inca o data in prelungiri pe contraatacul initiat de Stratila, inchizand tabela la un drastic 0-3.