FC Brasov, peste campioana CFR in clasament

0 223
Inaintea partidei din etapa cu numarul 28 cu CSMS Iasi, antrenorul stegarilor, Adrian Szabo, declara ca formatia sa va invinge la Iasi pentru ca pana acum nu a obtinut nici o victorie in deplasare sub comanda tehnicianului brasovean. Chiar daca gazdele de la CSMS Iasi au deschis scorul dupa ceva mai bine de un sfert de ora, stegarii s-au tinut de promisiune si au invins pana la urma sub dealul Copoului.
Dupa cateva suturi si ratari de ambele parti, Mutinho a patruns pe dreapta si a centrat in fata portii brasovene, de unde Pătulea a trimis simplu in plasa.
Era minutul 19 si, de aici inainte, o singura echipa a mai existat pe teren: FC Brasov. Oaspetii au gresit mult la constructie in prima repriza si pareau destul de putin concentrati, insa a venit minutul 42, cand Nuno Viveiros a gasit centrarea perfecta pentru Daniel Tătar si acesta din urma a inscris cu o lovitura de cap la colt, care l-a lasat fara replica pe aparatorul buturilor iesene.
De la vestiare a iesit o echipa foarte motivata a Brasovului, care nu a mai lasat nici o sansa gazdelor. Buga ar fi putut aduce echipa de sub Tampa in avantaj inca din primul minut al partii secunde, insa nu a reusit sa-l invinga pe Irimia. Acelasi jucator brasovean si-a pacalit adversarul direct, a ramas singurul cu portarul, insa sutul a trecut de putin pe langa vinclul portii iesene.
Golul a picat firesc, in minutul 79, cand Ricardo Machado a reluat cu capul in plasa o lovitura de colt. Gazdele s-au avantat in atac, insa apararea galben-negrilor si-a facut datoria si FC Brasov a castigat pentru a doua oara in deplasare in acest campionat, dupa victoria din tur cu Rapid.
Chiar bucurestenii vor fi viitorul adversar al stegarilor, iar o victorie brasoveana ar aduce cele doua formatii la egalitate de puncte, pe locul 7. Pana atunci, galben-negrii au depasit campioana CFR in clasament, cu cele 41 de puncte acumulate dupa victoria de la Iasi si spera ca isi vor atinge obiectivul in acest sezon, locurile 7-9.