FC Brasov merge mai departe in Cupa Romaniei

0 141

FC Brasov echipa pregatita de Razvan Lucescu, a reusit sa se califice joi in sferturile de finala ale Cupei Romaniei-Timisoreana la fotbal, dupa ce a invins la Ploiesti, pe Otelul Galati, la loviturile de departajare, cu scorul de 5-4, rezultatul fiind de 2-2 dupa 90 de minute si apoi dupa cele 30 de minute de prelungiri.
De remarcat ca Otelul a evoluat in zece jucatori din minutul 53, dupa ce Sergiu Costin a primit cartonas rosu pentru un cot aplicat in figura lui Hadnagy. Profitand de omul in plus pe teren FC Brasov s-a apropiat de poarta lui Gribauskas reusind reducerea diferentei in minutul 63, cand Cristescu a fructificat in gol centrarea lui Ionescu din corner.
„Ma bucura foarte mult aceasta victorie, mai ales ca am obtinut-o in fata unei formatii foarte puternice din Liga I”, a declarat Lucescu junior. „Eram sigur ca daca vom intra in prelungiri, ne vom califica – asa se intampla si cand eram la Rapid, iar terenul Astra mi-a purtat de fiecare data noroc. Regret momentele in care am intrat pe teren, insa n-am vrut sa-mi retrag echipa de pe teren. Nu comentez arbitrajul lui Coltescu”, a afirmat Razvan Lucescu tehnicianul formtiei FC Brasov.
FC Brasov: Nae – M. Constantinescu (Oros 99), B. Nicolae, N. Constantin, Cr. Ionescu – Roman, Ilyes, Adriano, Sandor (M. Cristescu 60) – Hadnagy, Sburlea (I. Dedu min. 62). Antrenor: Razvan Lucescu.

Otelul Galati: Gribauskas – Gado (Carja 105), Sg. Costin, Jelev, Semeghin – Szekely, Paraschiv, Ad. Ionescu (Sarghi min. 55), S. Ilie (Labukas min. 74) – D. Stan, E. Jula. Antrenor: Petre Grigoras.