FC Brasov inginge pe Astra si urca in clasament

0 324

Formatia FC Brasov pregatita de tehnicianul Marius Sumudica, a reusit sa invinga cu scorul de 2-0 (2-0), pe Astra Ploiesti, sambata, pe teren propriu.
Partida disputata pe stadionul „Tineretului”, a contat pentru etapa a XVI-a a Ligii I, iar centralul Istvan Kovacs a eliminat doi jucatori ai gruparii oaspete.

Golurile au fost marcate de Moutinho in minutul 18 si B. Miguel minutul 36 (autogol)

Brasovenii au deschis scorul prin Moutinho, care a reluat cu un sut din careu in poarta dupa ce, la o pasa a lui Cristescu, Chipciu a sutat si portarul Astrei a respins mingea.

Cel de-al doilea gol a fost inscris de Bruno Miguel care a trimis mingea in propria poarta intentionand sa o respinga, dupa ce Silviu Lung a parat un sut al lui Chipciu.

Astra Ploiesti a ramas in inferioritate numerica, inca din minutul 13, cand Miranda a fost eliminat dupa ce l-a lovit cu cotul pe Machado, acesta din urma sangerand. Kovacs a mai eliminat un jucator al Astrei, pe N Doye, in minutul 76, pentru un fault la Chipciu.

In urma acestei victorii FC Brasov urca in clasament pana pe pozitia a 11-a, acumuland 18 puncte.