FC Brașov, din eșec în eșec : 0-2, la Giurgiu

0 408

FC Brașov a suferit un nou eșec în liga secundă, pierzând, cu 2-0, meciul cu Astra, echipă antrenată de brașoveanul Florin Stângă. Chiar dacă făcuseră deplasarea cu gânduri mari, pe terenul unei echipe modeste (despre care se zvonește că miliardarul Ioan Nicolae vrea să o desființeze), brașovenii nu au reușit un scor favorabil. Elevii lui Ilie Stan au avut ocazii mari (au excelat Roșu și Mitroi), inclusiv o lovitură de la 11 m, ratată însă de Horia Popa, care a tras pe lângă poartă! Astra, cu cei doi brașoveni Adrian Stoian și Carlo Danciu titulari, a fost pragmatic și a marcat de doua ori în prima repriză, în decurs de doar cinci minute, golurile fiind înscrise de Stoian (19) și Dragoș Gheorghe (24)
Și în debutul părții secunde, brașovenii au ratat o ocazie imensă prin Iurcu. Cei de la Astra au avut ocazia unui 3-0, dar bara porții lui Gârniță a împiedicat majorarea scorului. FC Brașov a suferit astfel al 4-lea eșec din acest campionat, iar presiunea pentru îndepărtarea lui Ilie Stan (foto) de la conducerea tehnică a echipei, este din ce în ce mai mare…Mai ales acum, pentru că următorul meci va fi cu Petrolul…