FC Brasov – Concordia Chiajna, meci de comotie cerebrala

0 223
Portarul stegarilor a ajuns la spital cu comotie cerebrala la finalul intalnirii cu Concordia Chiajna. Din fericire, Daniel Mutu a fost trimis acasa dupa efectuarea analizelor iar echipa sa a obtinut o victorie pretioasa cu 3-2 pe teren propriu in fata adversarilor. FC Brasov ocupa locul 8 in clasament si ii va infrunta etapa viitoare pe fotbalistii de la Astra.
Victorie pretioasa pentru FC Brasov in prima partida de pe teren propriu din 2013. Stegarii au inceput mai greu partida si prima repriza a fost dominata de Concordia Chiajna, mult mai prezenta in joc. Oaspetii nu si-au creat insa mari ocazii de gol, cu exceptia unui sut respins de Mutu in fata, insa Florin Ilie a fost semnalizat in ofsaid inainte sa reia in plasa.
Cea mai mare ocazie a primei parti i-a apartinut lui Mugurel Buga, care nu a putut impinge in plasa o centrare perfecta venita in 6 metri de la Paul Batin. Partea secunda a inceput la fel ca prima, cu Chiajna in atac. Oaspeti au si deschis scorul in minutul 48, cand, dupa o lovitura libera, mingea a lovit bara, de unde a revenit la Belu, care a reluat cu capul in plasa. Golul a avut adrul sa-i trezeasca pe stegari, care au reusit sa egaleze in minutul 59 prin Mugurel Buga. Atacantul brasovean a impins in plasa un sut-centrare trimis de Paul Batin dupa o lovitura de colt. Dupa numai 5 minute, am asistat la o faza asemanatoare cu cea a golului marcat de oaspeti, insa la poarta lui Cobrea. Paun a executat o lovitura libera de la marginea careului, mingea i-a revenit din zid, sutul sau a intalnit bara, de unde mingea a revenit la Oltean, care a facut 2-1 pentru galben-negri.
Ar fi trebuit sa fie 3-1 in minutul 81, insa golul lui Buga a fost anulat in mod eronat la semnalizarea tusierului. S-a facut, totusi, 3-1 in minutul 86, cand Batin a scapat pe dreapta si a tras la colt. Nu acesta avea insa sa fie rezultatul final, pentru ca, in al doilea minut al prelungirilor, Popovici a reluat in plasa un sut al lui Serediuc, respins in fata de Mutu si a facut 3-2. La faza golului, Daniel Mutu s-a accidentat si a fost dus la spital cu comotie cerebrala, insa, din fericire, dupa analize, a fost trimis acasa.
FC Brasov a acumulat 29 de puncte dupa 21 de etape si ocupa locul 8. Lider ramane Steaua, cu 53 de puncte, urmata de Astra Giurgiu si Pandurii Targu Jiu, cu cate 41 de pucnte. In etapa viitoare, stegarii se vor deplasa la Giurgiu, pentru partida cu Astra.