FC Brasov a pierdut trei puncte in deplasare

0 221

FC Brasov grupare pregatita de tehnicianul Adrian Szabo, a pierdut la limita, cu scorul de 2-1 (2-0), partida disputata in deplasare contra formatiei Dinamo Bucuresti intr-un meci contand pentru prima etapa a returului Ligii I.

Dinamo s-a impus gratie unei duble marca Marius Alexe in minutele 18 si 34, in conditiile in care brasoveniii au evoluat in inferioritate numerica mai bine de o repriza. Golul formatiei antrenate de Adrian Szabo a fost reusit de Georgian Paun, in repriza a doua.

Dinamo si FC Brasov au oferit cel mai electrizant inceput de repriza din aceasta etapa, cu patru suturi pe spatiul portii in primul sfert de ora. Mugurel Buga  a semnat prima ocazie a meciului printr-un sut din lovitura libera, in careul opus Cosmin Matei fiind la un pas sa il invinga pe Daniel Mutu din apropiere. Oltean a scos de pe linia portii si tabela a ramas intacta.

Minutul 13 a fost unul cu ghinion pentru  oaspeti. Mateiu i-a pasat in adancime lui Batin, Balgradean a iesit aiurea din poarta, insa a fost salvat de executia defectuoasa a atacantului brasovean.

Cinci minute mai tarziu, Marius Alexe si-a adus propria echipa in avantaj printr-un sut simplu din cativa metri, dupa ce Ionel Danciulescu il testase pe Daniel Mutu cu o lovitura de cap din sase metri.

Marius Alexe si-a continuat recitalul, iar in minutul 33 a transformat in gol un penalti obtinut de Alexandru Curtean (2-0). Tot el avea sa produca si eliminarea aparatorului Cristi Munteanu, cu cinci minute inainte de pauza.

Repriza a doua nu a fost lipsita de emotii pentru formatia gazda, care s-a vazut nevoita sa scoata din poarta mingea sutata de Georgian Paun si deviata decisiv de Dragos Grigorie (a la Alexandru Cretu din CSMS Iasi-Rapid 0-1).

In minutul 78, puteam asista la un nou gol al lui Georgian Paun, care l-a depasit in viteza pe Dragos Grigorie si a reluat in bara centrarea de pe partea dreapta a lui Batin. Danciulescu a incheiat seria ocaziilor cu o foarfeca spectaculoasa (86’).