FC Brasov a fost eliminata de Steaua din Cupa Romaniei Timisoreana

0 188

FC Brasov a ratat chiar pe teren propriu in fata unui stadion arhiplin calificarea in finala Cupei Romaniei Timisoareana, dupa ce a remizat scor 1-1 (1-0), cu Steaua Bucuresti.

Chiar daca nu au pierdut nici primul meci in fata bucurestenilor, se pare ca fotbalul poare fi nedrept si dureros cand echipa mai buna pierde calificarea in finala Cupei Romaniei. Si totusi s-a intamplat miercuri seara, in fata unui public minunat, care isi dorea si vedea echipa in finala, care culmea se va disputa pe acelasi stadion.

FC Brasov a condus ostilitatile in prima repriza, cand a avut mai multe ocazii de gol si a reusit sa inscrie din lovitura de la 11 m, la un hent comis in careul de 16 m de stelistul Brandan.
Lovitura de pedeapsa a fost transormata de Ilyes, care a sutat pe centrul portii, insa Tatarusanu plecase deja in dreapta. La acest scor tot stadionul vedea cum „stegarii” joaca finala, tot Brasovul spera ca elevii lui Toni Conceicao vor juca finala cu Dinamo.

Insa din pacate partea a doua a jocului a fost una contrar asteptarilor si „galben-negrii” au iesit mai relaxati de la vestiare, permitand stelistilor sa ajunga mai des in careul lui Marc.
Salvarea stelistilor a venit de la Dica, principalul factor de pericol al oaspetilor. Fostul golgheter al Stelei a marcat in minutul 86, cu un voleu superb de la 16 metri, care l-a lasat fara reactie pe portarul stegarilor. Doar ce au repus mingea de la centrul terenului si brasovenii au ramas cu un om in minus.

Felipe Teixeira a mai primit un galben pentru fault dupa ce-l vazuse pe primul in prima repriza si a fost eliminat.
In inferioritate numerica, stegarii au incercat in zadar in ultimele minute si in prelungiri sa mai rezolve ceva in privinta calificarii. Steaua a tinut bine de minge, s-a aparat cu exactitate si a prins fluierul de final in atac.