FC Brasov a castigat si s-a indepartat de zona fierbinte a clasamentului

0 177

FC Brasov gruparea pregatita de Antonio Concicao, a reusit sa castige in deplasare cu scorul de 2-1 (0-1), partida jucata in compania gruparii Universitatea Craiova, intr-un meci contand pentru etapa a XXVIII-a a Ligii I.

Brasovenii au reusit sa intoarca spectaculos soarta meciului din Banie in favoarea lor, echipa de sub Tampa reusind sa revina de la 1-0, dupa ce Stoianof a deschis scorul pentru olteni. Trupa lui Conceicao a fost privata de un penalty in finalul primei reprize, dar s-a razbunat in partea secunda, cand a marcat de doua ori prin Adrian Rusu si Distefano, avand si alte ocazii de gol. Brasovul urca pe locul 12 in clasament, in timp ce Craiova se afla pe prima pozitie retrogradabila.

Dupa remiza alba din semifinalele Cupei Romaniei cu Steaua, Brasovul lui Conceicao s-a deplasat in Banie pentru o alta disputa tare cu Craiova. Miza meciului si-a spus cuvantul inca din start, inclestarea dintre cele doua echipe lasandu-se cu multe faulturi si pozitii de offside. Asta n-a facut decat sa fragmenteze un joc oricum tacticizat la maximum si apasat de lupta pentru evitarea retrogradarii in care ambele echipe erau adanc implicate.
Antonio Conceicao a dat dovada de o inspiratie extraordinara cand i-a trimis in teren pe Hadnagy si Distefano in repriza secunda. Cei doi au colaborat perfect in atac si dupa o ocazie semnata de Hadnagy, acesta a centrat perfect in minutul 66 pentru Distefano, care a dus Brasovul in avantaj pe tabela cu o lovitura de cap imparabila. Acelasi cuplu, dar cu Hadnagy la finalizare putea aduce golul al treilea al „stegarilor” dupa doar trei minute, insa voleul lui Hadnagy s-a dus putin peste poarta.

In urma acestui rezultat FC Brasov s-a indepartat de zona „minata” a clasamentului, urcand de pe locul 14 pe locul 12, reusind sa acumuleze 28 de puncte.