FC Barcelona intoarce rezultatul si merge in sferturile UEFA Champions League

0 253
FC Barcelona a reusit imposibilul calificandu-se marti seara, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a invins, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (2-0) pe AC Milan, in mansa a doua a optimilor de finala.
Golurile catalanilor au fost marcate de Lionel Messi (5, 40), David Villa (55) si  Jordi Alba (90).
In tur, la Milano, italienii castigasera cu scorul de 2-0. In mansa a doua, Milan s-a aparat aproape pe toata durata partidei si a inceput sa joace mai avansat doar atunci cand catalanii au inscris al treilea gol.
De remarcat, la scorul de 1-0, in minutul 39, Niang de la Milan, scapat singur cu portarul Valdes, a trimis mingea in bara. Dupa 70 de secunde, Messi a dus scorul la 2-0.

Barcelona: 1. Víctor Valdes – 2. Dani Alves, 3. Gerard Pique, 14. Javier Mascherano (77, 5. Carles Puyol), 18. Jordi Alba – 6. Xavi, 16. Sergio Busquets, 8. Andres Iniesta – 17. Pedro (83, 21. Adriano), 10. Lionel Messi, 7. David Villa (74, 9. Alexis Sanchez).
Milan: 32. Christian Abbiati – 20. Ignazio Abate, 5. Philippe Mexes, 17. Cristian Zapata, 21. Kevin Constant – 18. Riccardo Montolivo, 19. M'Baye Niang (61, 7. Robinho), 23. Massimo Ambrosini (60, 4. Sulley Muntari), 16. Mathieu Flamini (75, 22. Bojan Kokic), 92. Stephan El Shaarawy – 10. Kevin-Prince Boateng,