Farul Constanța, noua campioană de fotbal a României

0 304

Farul Constanţa este noua campioană a României la fotbal, după ce a învins-o pe FCSB cu scorul de 3-2, duminică seara, la Ovidiu, într-un meci din etapa a noua, penultima, a fazei play-off a Superligii. Farul îşi trece în palmares astfel al doilea titlu naţional, după cel obţinut de FC Viitorul în 2017, ambele echipe fiind manageriate de Gică Hagi. Constănțenii au reuşit o revenire spectaculoasă  după ce au fost conduși cu 2-0. Șut și Compagno au marcat în primele 17 minute pentru bucureșteni. Santos, până în pauză, a redus din diferență, iar în repriza a doua constănțenii au punctat prin Băluță și Munteanu. Cu o etapă înainte de finalul sezonului, Farul Constanța acumulează 50 de puncte, cu patru mai mult decât FCSB. Farul a primit noul trofeu al campioanei Superligii, unul cu o înălţime de 58,3 centimetri şi o greutate de 5,2 kilograme, realizat de Monetăria Statului. Farul a învins-o pe FCSB în trei din cele patru meciuri jucate în acest sezon. FCSB, care venea după trei victorii consecutive în play-off, are asigurat locul al doilea.

Ultima partidă a etapei este programată luni, 22 mai, de la ora 20:30, între Rapid București şi Universitatea Craiova.

Clasamentul : 1. Farul Constanța (50 de puncte), matematic campioană, 2. FCSB (46 de puncte), 3. CFR Cluj (42 de puncte), 4.Universitatea Craiova (37 de puncte), 5. Rapid București (35 de puncte), 6. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (26 de puncte).

Runda a 10-a, ultima, fără implicații în clasament, se va desfășura în 28 mai.