Extraterestrii merg mai departe in UEFA Champions League

0 306

Extraterestrii de la FC Barcelona au castigat marti seara biletul pentru optimile Ligii Campionilor. Spaniolii aveau nevoie de victorie cu Werder Bremen, pe Camp Nou, ceea ce au si obtinut, 2-0, calificandu-se in primavara europeana a Champions League.

Primul gol al catalanilor a fost marcat de Ronaldinho in minutul 13, cand „Dintosul” a ridicat in picioare asistenta cu o bijuterie de gol, dintr-o lovitura libera de la 20 de metri, tot de el scoasa. Puternicul zid german a sarit la executia starului spaniol, insa acesta a sutat pe jos, la firul ierbii, balonul scuturand pentru prima data plasa lui Wiese.
Barcelona s-a descatusat si dupa alte cinci minute avantajul echipei lui Rijkaard s-a marit, dupa un triunghi de pase foarte frumos intre Ronaldinho, Giuly si Gudjohnsen, islandezul finalizand cu latul din fata portii, facandul pe Schaaf sa scoata mingea din poarta pentru a doua oara.
In urma acestui rezultat, FC Barcelona s-a calificat alaturi de gruparea engleza Chelsea Londra, in optimile de finala ale UEFA Champions League.