EURO 2016 : Spania demolează Turcia; petardele întrerup meciul Cehia – Croaţia

0 404

La EURO 2016, meciurile din grupe merg mai departe, cu bune şi cu rele. Spania, deţinătoarea titlului european, este prima echipă care marchează trei goluri într-un meci, la EURO 2016. S-a intamplat aseară, în partida cu Turcia, câştigată categoric de iberici : 3-0, după doar 48 de minute ! Astfel, cu şase puncte, Spania este calificată matematic în optimile de finală, iar în ultima etapă întâlneşte Croaţia (4 puncte), meci decisiv pentru desemnarea câştigătoarei grupei.Turcia a incheiat meciul fără şut pe poartă, ceea ce nu s-a mai întâmplat la un turneu final din 1996. Alvaro Morata a ajuns, prin cele două goluri marcate, la egalitate cu Bogdan Stancu, Gareth Bale şi Dimitri Payet, în clasamentul golgeterilor de la EURO 2016. Într-un alt meci din acestă grupă, Croaţia şi Cehia au încheiat la egalitate, 2-2, după ce Croaţia a condus cu 2-0!! Finalul meciului a fost marcat însă de incidente, care au avut repercusiuni…Croaţia conducea cu 2-1, în minutul 86, când arbitrul englez Mark Clattenburg a oprit meciul, din cauza suporterilor croaţi. Aceştia au aruncat mai multe torţe şi petarde în teren, una dintre acestea explodând chiar în apropierea unui om de ordine.Jucătorii croaţi şi-au intrat în rol de mediator şi au facut repetate apeluri către fani pentru a se potoli, dar întreruperea i-a costat concentrarea din finalul meciului. La reluarea partidei, fundasul Vida a comis un henţ stupid, la un duel aerian din care Cehia a egalat!