Englezii i-au invatat fotbal pe italieni: Manchester United-AS Roma 7-1

0 219

Echipa engleza Manchester United s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor, dupa ce a reusit sa invinga fara drept de apel formatia AS Roma cu scorul 7-1 (4-0), in mansa a doua a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor.

A fost un meci care s-a jucat practic la o singura poarta, spre cea a brazilianului Doni, care s-a vazut nevoit sa scoata mingea din plasa de sapte ori. La plecarea din Italia, gialorosi au afirmat ca vin pe Old Trafford, cu gandul la victorie dar nici un rezultat de egalitate nu ar fi rau. Insa ce a iesit a vazut toata lumea, Manchester United a zdrobit pur si simplu pe AS Roma care a intrat pe teren prea increzatoare.

Golurile englezilor au fost marcate de Carrick in minutele 11 si 60, Smith in min. 17, Rooney in min. 19, Cristiano Ronaldo in min. 44 si 49 si Evra in min. 81, pentru AS Roma a inscris golul de onoare De Rossi in min. 69.
Chiar daca Roma a avut posesia balonului net superioara, 60 la suta, fata de numai 40 la gazde, Cristi Chivu si colegii lui au primit o adevarata lectie de fotbal, totul terminandu-se practic dupa numai 20 de minute, cand tabela de marcaj indica 3-0 pentru gazde.

In celalalt sfert de finala Chelsea Londra a invins in deplasare pe FC Valencia cu scorul de 2-1, dupa ce in meciul tur scorul a fost egal 1-1, aducand Angliei, cea de-a doua echipa calificata in semifinalele Ligii Campionilor.