Echipa feminină a României a câștigat primul meci la europenele de curling...

Echipa feminină a României a câștigat primul meci la europenele de curling de la Brașov, după un meci pasionant

0 137

Echipa feminină a României a obținut prima victorie la Campionatul European de curling, Divizia C, care se dispută în aceste zile la Patinoarul Olimpic Brașov. Tricolorele, pregătite de antrenorul Alen Coliban, au învins, după repriza de prelungiri, echipa Sloveniei, scor 9 – 8. A fost o partidă disputată, în care Slovenia a început mai bine și a condus cu 4-1. Au urmat reprize bune ale României, care s-a apropiat la un singur punct, 5-6. Finalul a fost entuziasmant. Slovenia a câștigat reprizele a opta și a noua, ajungând la un avantaj care părea liniștitor : 8-5. În ultima repriză, echipa noastră a avut o evoluție remarcabilă și a reușit miracolul : egalarea la 8! End-ul suplimentar a dat verdictul : România a câștigat cu 9-8, iar victoria a fost însoțită de ropote de aplauze din partea celor 200 de spectatori, aflați în tribunele Patinoarului Olimpic Brașov.

Din echipa Romaniei au facut parte Iulia Trăila, Octavia Trăila, Crina Boboc și Ana Maria Săracu. Următorul adversar al formației României, la Campionatul European de curling de la Brașov, va fi echipa Belarusului.