Două victorii lejere pentru handbalistele Coronei Brașov, în startul campionatului ligii secunde

0 216

Echipa de handbal Corona Braşov a început cu dreptul noul sezon şi a câştigat la scor, 29-21 (14-10) meciul cu HC Dunărea Brăila, partidă din seria A a diviziei A de handbal feminin.

Handbalistele Braşovului au condus fără probleme după primele minute ale partidei, iar jocul prestat de echipă a permis antrenorilor să ruleze tot lotul avut la dispoziţie. După ce la pauză Corona a condus cu 14-10, în repriza secundă, echipa s-a desprins pe tabelă, ajungând să conducă şi la 10 goluri diferenţă. Pentru Corona au marcat: Smbatian 5, Munteanu 4, Bărăbaş 3, Păcurariu 3, Lăcătuş 3, Terzic 3, Gogîrlă 2, Olaru 2, Bujor 2, Berbece 1 şi Iordachi 1.

Apoi, Corona Braşov a încheiat primul turneu de sală din campionat cu un nou succes detaşat, scor 40-15 (17-8) meciul cu CSU Bacău. Pentru Corona au marcat: Gogîrlă 8, Iordachi 5, Berbece 5, Terzic 4, Păcurariu 3, Darie 3, Smbatian 3, Bărăbaş 2, Bujor 2, Munteanu 2, Soreanu 1, Lăcătuş 1, Olaru 1.

Şi în acest joc, antrenorii Coronei au rulat întreg lotul iar la final antrenoarea Simona Gogîrlă a spus că cel mai mult o încântă echilibrul care există în echipă.

În divizia A este pauză competiţională până în luna februarie.