Doar medalii de bronz pentru Romania la Campionatele Mondiale

0 111

Sportiva Anca Maroiu a fost invinsa, joi, de Na Li (China), in semifinalele probei de spada din cadrul Campionatelor Mondiale de scrima de la Catania (Italia), astfel ca Romania a ramas cu doua medalii de bronz la competitia din Peninsula, dupa ce si Ana Maria Branza a pierdut in penultimul act.

Maroiu a pierdut intalnirea la prioritate, meciul terminandu-se cu scorul 13-13. Romanca a condus cu 2-1 si 3-2, apoi adversara ei a intors scorul la 5-3 in favoarea sa. In repriza a doua, Na Li a condus la un moment dat cu 7-3, dar pana la finalul rundei Măroiu s-a apropiat la o tusa, 8-9. Apoi romanca a egalat si scorul a ramas 9-9 pana cu un minut inaintea finalului, cand arbitrul a oprit intalnirea, considerand ca romanca face antijoc. El a oferit prioritate chinezoaicei, potrivit careia este declarata invingatoare daca partida se termina la egalitate.