Dinamo … doar la cumparaturi

0 422

Dinamo Bucuresti echipa pregatita de Mircea Rednic, a pierdut cu scorul de 3-1 (2-0), ultimul meci din acest an in grupele Cupei UEFA, in fata formatiei engleze Tottenham Hotspurs.

Golurile gazdelor au fost marcate de Dimitar Berbatov in minutul 16, care a profitat la o imensa greseala de degajare a portarului Gaev, Jermain Defoe in minutele 39 si 50, in timp ce pentru dinamovisti a reusit sa reduca din handicap Jean Philippe Mendi in minutul 90+1.
Meciul a fost dominat de gazde care si-au mai creat alte cateva ocazii clare de a marca, insa numai norocul a facut ca scorul sa nu capete proportii. Tottenham a fost de departe cea mai puternica echipa pe care „cainii-rosii” au intalnit-o in aceasta grupa. Dealtfel cei 25.000 de spectatori, prezenti joi seara pe stadionul White Hart Lane din Londra, au putut vedea la lucru doua echipe total diferite. Una a lor care nu prea stie ce inseamna timpul liber si care joaca cate trei meciuri pe saptamana, si una a noastra care intrase deja in vacanta si a ajuns la Londra doar pentru cumparaturi si nicidecum pentru un meci din grupele Cupei UEFA.
In urma acestui rezultat Tottenham termina pe primul loc in grupa in timp ce Dinamo a ocupat locul secund si va intalni in „16”-imile Cupei UEFA, o echipa care vine din Liga Campionilor.
Tragerea la sorti a 16-imilor de finala va avea loc vineri, la ora 14.00, la Nyon.