Dinamo a umilit Rapidul

0 223

Echipa Dinamo Bucuresti a reusit sa invinga in deplasare, fara drept de apel, cu scorul de 4-1 (2-1), formatia Rapid Bucuresti, intr-un meci contand petru etapa a XXVII-a a Ligii I. Aceasta victorie vine la doua saptamani dupa ce a invins si in derbiul cu Steaua, in care a marcat tot patru goluri (4-2).

Toate golurile echipei Dinamo in meciul contra Rapidului, au fost marcate de Claudiu Niculescu in minutele 2, 18, 50 si 71, in timp ce pentru Rapid a punctat Iannis Zicu in minutl 41.
Meciul Rapid – Dinamo s-a disputat cu portile inchise, deoarece gruparea giulesteana a fost sanctionata cu organizarea a trei partide fara spectatori, ca urmare a incidentelor provocate de suporteri la derbiul cu Steaua, din etapa a XXIV-a a Ligii.

Antrenorul formatiei Dinamo Bucuresti, Mircea Rednic a declarat dupa victoria cu Rapid, scor 4-1, ca Dinamo a demonstrat ca este cea mai buna echipa din Liga I si ca merita sa fie campioana, tehnicianul avand si o dedicatie pentru patronul rapidist, George Copos.
„Este o victorie meritata, este al doilea meci in deplasare cu o echipa puternica pe care il castigam. Scorul este un pic nemeritat, pentru ca la o echipa ca la Dinamo, adversarul sa joace cu un om mai putin, se produce un dezechilibru. Diferenta este mare pentru ca am avut mult timp un om in plus. Dinamo a demonstrat ca este cea mai buna si ca merita sa fie campioana”, a spus Rednic.