Dinamo a invins Steaua in Ghencea

0 198

Dinamo Bucuresti a reusit sa plece cu toate cele trei puncte din Ghencea, acolo unde au invins, cu 1-0, pe marea rivala Steaua, unicul gol al partidei fiind marcat de Gabriel Torje.
Inaintea derby-ului de luni seara, Steaua se afla pe locul al cincilea in clasament, iar Dinamo pe sase, cele doua fiind despartite de doua puncte.
Dinamo a avut emotii inca din minutul 5, cand, dupa un corner de pe partea dreapta executat de Nicolita, mingea a sarit din Moti in transversala. Dupa cateva suturi slabe trimise Marinescu, Surdu si Brandan, Bilasco a prins spatiul portii in minutul 22, insa Balgradean a fost la post. Barboianu a trimis primul si singur sut trimis pe spatiul portii al lui Dinamo in prima parte, acesta fiind retinut, fara emotii, de Tatarusanu (min. 27). Balgradean a avut o noua interventie foarte buna in minutul 36, cand a scos de sub bara sutul expediat de Tanase de la 20 de metri. In ultimele cinci minute ale primei reprize Torje si-a incercat norocul de doua ori de la distanta, dar nu a prins cadrul portii lui Tatarusanu.
Satul de ineficienta lui Bilasco, Sorin Cartu l-a schimbat pe acesta, in minutul 55, cu brazilianul Maicon, salvatorul Stelei in precedentele doua partide de campionat. Alexe i-a dat ceva emotii lui Tatarusanu in minutul 56, sutand de putin peste poarta de la 18 metri. In minutul 62, dupa o centrare de pe partea dreapta trimisa de Catalin Munteanu, Gabi Torje a deschis scorul cu o lovitura de cap din opt metri. La zece minute de la golul lui Torje, Nicolita a avut o buna ocazie, sutul sau, trimis pe coltul lung, fiind deviat usor in corner de Balgradean. Intrat pe teren in repriza a doua, Onofras a ratat o ocazie incredibila in minutul 87, trimitand peste poarta din numai trei metri.