Dezastru : România a pierdut cu Japonia, la…17 goluri diferenţă!

0 180

România şi-a încheiat participarea la Campionatul Mondial din Japonia, cu un rezultat ruşinos pentru handbalul nostru : 20-37, cu Japonia!

Fără Cristina Neagu, tricolorele au avut un start slab de meci, fiind conduse cu 3-0, 7-3 și 12-5. Ulterior, niponele s-au distanțat la 10 goluri (16-6), diferență care s-a păstrat până la pauză: 18-8. Startul părții secunde a fost la fel de slab, iar diferența s-a mărit constant. Japonia conducea în minutul 46 cu 28-14, iar la final, tabela de marcaj a indicat o diferenţă greu de anticipat: 20-37. România a părăsit astfel Campionatul Mondial după un parcurs în care a ieşit la suprafaţă doar meciul cu Ungaria…În urma acestui eșec, România a rămas cu 0 puncte în Grupa Principală II. Fetele noastre au ajuns în această fază cu 0 puncte și au înregistrat 3 eșecuri, toate la scor: 18-27 cu Rusia, 22-34 cu Suedia și 20-37 cu Japonia.

Semifinalele Campionatului Mondial se vor disputa astfel : Rusia – Olanda, Spania – Norvegia