Simona Halep a început cu dreptul Turneul Campioanelor, de la Singapore. Ea a trecut astăzi, cu 6-0 6-3, de Flavia Pennetta, jucatoarea care o invinsese la US Open, în drumul spre titlu. Pentru Halep este a doua victorie în şase dispute cu Pennetta şi poate cea mai importantă de până acum.Halep are, în consecinţă, un punct in clasamentul Grupei Roşii. Halep a avut nevoie de doar oră şi zece minute, pentru a o învinge pe Flavia Pennetta. Ea a controlat disputa, de la prima şi până la ultima minge, iar în primul set nu a avut nevoie decât de 24 de minute, pentru un sec 6-0. Aşadar, un meci fără istoric, care îi poate oferi Simonei încredere, în vederea celor două foarte grele partide, care o aşteaptă…

,,În primul set am jucat cel mai bun tenis al meu, am jucat rapid şi agresiv. Stiam că va fi un meci greu cu Flavia, m-a învins la US Open. Am venit aici cu încredere şi încerc să joc cât mai bine. Vreau să mă bucur de tenis, la fel ca şi voi, cei care veniţi să ne încurajaţi”, a declarat Halep după meci.