Debut cu victorie în Liga a treia : ACS SR Municipal Brașov...

Debut cu victorie în Liga a treia : ACS SR Municipal Brașov – FC Pucioasa 1-0 (0-0)

0 281

Proaspăt promovata în Liga a treia de fotbal, ACS SR Brașov a jucat prima partidă din istorie în Liga a treia, întâlnind, pe teren propriu, FC Pucioasa, în serai a treia. După un meci cu bune, dar și cu unele sincope, care pot fi puse și pe seama tracului debutului, echipa ,,stegarilor”a reușit să se impună : 1-0, obținând primul succes, care poate da moral echipei în continuare. Unicul gol al echipei brașovene a fost înscris de Vlad Boția (min. 75), cel mai bun jucătoar de pe teren, care, la faza golului, a fructificat cu siguranță o centrare venită de pe drapta, de la Răduțoiu, înscriind în colțul lung. Până atunci, echipa Brașovului a dominat și-a creat mai multe ocazii bune, îndeosebi în prima repriză, dar a ratat la fel de clar. Printre situațiile favorabile, pot fi trecute cele irosite de Răchișan (min. 17) și, mai ales, Leonte (min. 31), care a țintit bara! În repriza a doua, jocul a fost unul de uzură, iar după primirea golului, oaspeții au ieșit la atac, destul de haotic însă, având o singură bună situație de a egala, dar portarul Popa a intervenit la timp, blocând mingea în apropierea liniei porții…Finalul meciului a venit ca o izbăvire pentru noua echipă a Brașovului, care a început urcușul spre liga superioară…

ACS SR Brașov : A. Popa – Răduțoiu, Poverlovici, R. Damian, Voicu – Țuțu (Avram), Burlacu, Leonte, Boția – Răchișan (Danciu), E. Popa.

Florin Stângă, antrenor principal a declarat : ,,Felicit jucătorii pentru rezultat, mai ales pentru prestația din prima repriză, cu destule ocazii. Mă așteptam la un meci dificil, așa cum sunt toate debuturile în campionat. Am întâlnit o echipă agresivă, care s-a apărat foarte bine. Ne-am retras puțin spre final, dar este important că am obținut cele trei puncte și că am început capionatul cu dreptul. Într-adevăr mai avem mult de lucru, dar sunt convins că vom regla tot ce trebuie
Alte rezultate din etapa inaugurală a Ligii a treia :
FC Voluntari 2 – Flacăra Moreni 1-0, CSM Alexandria – AFC Hermannstadt 2 2-2, Flacăra Horezu – Sporting Roşiori 0-0, AFC Astra 2 – U Craiova 1948 SC 2 1-1, Unirea Bascov – ACSO Filiaşi 0-0, U Craiova 1948 SA – Atletic Bradu 3-0, Turris Oltul Turnu Măgurele – Viitorul Domneşti 7-0
În etapa a doua, ACS SR Municipal Brașov va juca tot acasă, cu U Craiova 1948 (sâmbătă, 1 septembrie)