De la extaz la agonie: Steaua-Napoli 3-3

0 216

Steaua Bucuresti grupare pregatita de tehnicianul Marius Lacatus, a terminat la egalitate scor 3-3 (3-1), partida disputata in compania formatiei italiene de prima liga SSC Napoli, intr-un meci din cadrul etapei a doua din Europa League, Grupa K.
Steaua a inceput ca din tun meciul si in minutul 1, Napoli scotea mingea din plasa, pentru ca Emilson Cribari a deviat in proprie poarta un sut expediat de Iulian Apostol, si l-a majorat la 3-0 prin reusitele jucatorilor Cristian Tanase in minutul 12, reusind sa marcheze dintr-o lovitura libera de la aproximativ 40 de m si Pantelis Kapetanos minutul 16. Spre finalul reprizei, napoletanii au redus din diferenta prin Luigi Vitale min. 44.
Ros-abastrii au evoluat in 9 jucatori de camp din minutul 31, cand Pantelis Kapetanos a fost eliminat de arbitrul polonez Marcin Borski, pentru o lovitura cu pumnul pe care i-a aplicat-o in plina figura lui Fabiano Santacroce.
In repriza a doua, au inceput chinurile pentru elevii lui Marius Lacatus, cand Napoli a reusit sa inscrie inca odata apropiindu-se la un gol, prin reusita lui Marek Hamsik in minutul 73. Finalul partidei i-a prins pe stelisti prinsi in propriul careu, facuti knock-out, de catre napoletani, care au inscris golul egalizator in minutul 90+7, prin Edinson Cavani, care a sutat, din interorul careului de 16m, sub bara transversala a portii lui Tatarusanu.