Danut Lupu: Nu cred ca ne vom califca la mondiale

0 123

Danut Lupu fostul international roman, nu este impresionat de jocul nationalei Romaniei din primul meci disputat cu Estonia, partida castigata de trcolori cu scorul de 2-0, in preliminariile CM 2014. Cu toate acestea fostul “tricolor” admite ca punctele castigate sunt un prim pas spre o calificare in care nu-si pune prea multe sperante.

“Un rezultat bun si o a doua repriza mai clara. Trebuie sa tinem totusi cont ca am jucat cu o echipa modesta. Victoria ne da sanse sa credem ca ne putem califica. Eu spun ca nu, mi-as dori foarte mult sa ne calificam, dar va fi extrem de greu. Speranta moare ultima.

Am ajuns sa ne bucuram pentru o victorie cu Estonia. Nu inseamna insa ca tuturor trebuie sa le fi placut meciul. Nici mie nu mi-a placut asa de mult, dar pana la urma urmei au castigat cu 2-0, am luat cele 3 puncte si asta conteaza in fotbal.

Marica si cu Torje au facut un meci foarte bun. Torje are angajament, iar Marica m-a surpirns placut in repriza a doua. S-a schimbat ceva la pauza si au practicat un joc mult mai bun.

Intr-adevar si Tanase si Sanmartean joaca pe acelasi post si este greu sa-i bagi pe amnadoi in teren. Ca valoare poate merita sa fie convocat Sanmartean, dar e posibil ca Piturca sa se fi gandit ca stelistii joaca de mai mult timp impreuna.

In general joaca cu patru fundasi, pe el il intereseaza in primul rand sa nu ia gol.Trebuie sa ii dam incredere lui Piturca, incredere pe care Razvan Lucescu nu a avut-o, nu stiu de ce, dar asta e fotbalul romanesc”, a declarat Danut Lupu.