Cupa Mondială din Rusia : Argentina ținută în șah de Islanda, Franța...

Cupa Mondială din Rusia : Argentina ținută în șah de Islanda, Franța și Danemarca, victorii cu mari emoții!

0 219

Ziua a treia a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, a rezervat o singură surpriză : Argentina, cu Messi irosind un ,,11m”, nu a reușit să treacă de harnica Islanda! În primul meci din grupa D, disputat sâmbătă, pe stadionul “Spartak” din Moscova, Argentina și Islanda au terminat, la egalitate, scor 1-1. Sud-americanii au deschis scorul, în minutul 19, prin Aguero, însă nordicii au egalat, după doar patru minute, prin Alfred Finnbogasson. Star-ul Barcelonei, Leo Messi, a ratat, în minutul 63, o lovitură de la 11 metri și a părăsit terenul, la finalul partidei, cu capul în pământ…

Selecționata Franței a învins, la Kazan, cu 2-1, formația Australiei, în primul meci din grupa C. Francezii au deschis scorul, în minutul 58, prin Griezmann, din lovitură de la 11 metri, însă australienii au egalat, după doar patru minute, prin Jedinak, tot dintr-o lovitură de pedeapsă. “Les blues” s-au impus, în final, în urma unui gol norocos a lui Pogba, din minutul 81. Dealtfel, a fost, în general, o victorie norocoasă a favoritei, iar zicala cu ,,norocul care țin cu cei puternici”, s-a aplicat perfect în meciul de la Kazan. Reprezentativa de la Antipozi a dat o replică hotărâtă Franței, una dintre principalele favorite la câștigarea trofeului și, se anunță o “nucă tare” pentru celelalte două formații din grupa C, Danemarca și Peru.

La Saransk, Danemarca a învins Peru, scor 1-0, la capătul unui meci în care sud-americanii au fost mai activi. Danemarca a pornit drept favorită în partida cu Peru de la Saransk, dar entuziasmul sud-americanilor, care după 36 de ani au revenit pe prima scenă a fotbalului, s-a resimţit pe teren încă din primele minute. Peru a dominat începutul partidei, iar Cueva a fost faultat de Poulsen în careu…Centralul Gassama a lăsat jocul să meargă, spre surprinderea tuturor, însă, după intervenţia VAR, s-a făcut dreptate, iar Gamssa a fost întors din drum şi a indicat punctul cu var. Acelaşi Cueva şi-a asumat responsabilitatea de a executa, dar, apăsat de emoţia momentului, a trimis mult peste poartă…Peru a început la fel de bine şi partea secundă, dar danezii au avut nevoie de un singur moment de neatenţie al adversarilor pentru a deschide scorul (min. 59) : Eriksen a plecat pe contraatac, a pasat în flancul stâng, unde a apărut demarcat Poulsen, care l-a învins pe Gallese, cu un şut la colţul scurt, fixând scorul final : 1-0, cu mult noroc pentru danezi.

În sfârșit, Croația nu prea a avut probleme în meciul cu Nigeria, pe care l-a câștigat clar : 2-0, golurile fiind înscrise de Etebo, în proprie poartă (min. 32) și Modric (min. 71). Europenii și-au măcinat adversarii, încet dar sigur, iar golurile au venit ca o consecință a experienței lor competiționale superioare…