Cupa Mondială de fotbal : Anglia s-a impus în prelungiri, cu Tunisia!

0 185

Cele trei meciuri de luni, la Campionatul Mondial din Rusia, s-au încheiat conform calculelor hârtiei, favoritele impunându-se, mai clar sau mai strâns…

Suedia s-a impus, la Nizhny Novgorod, cu 1-0, în fața Coreei de Sud, într-un meci contând pentru grupa F. Cele 27 de grade înregistrate în termometre i-au surprins neplăcut pe jucători, căldura fiind adversarul principal al ambelor echipe. După startul echilibrat, din minutul 20 Suedia a început să-şi pună în valoare forţa şi angajamentul, dar și experiența competițională superioară. Repriza secundă s-a disputat în aceeaşi notă până la o fază la care s-a acordat penalty, în urma folosirii arbitrajului video (VAR). Decizia a fost luată ca urmare a faultului comis de Jang asupra lui Claesson. Căpitanul Granqvist şi-a luat responsabilitatea executării, iar din minutul 65 tabela consemna primul gol al Suediei la Mondialele din 2018 : 1-0 pentru scandinavi și un debut cu dreptul la Mondialul din Rusia

Belgia și-a respectat statul de favorită în disputa cu selecționata statului Panama, debutantă la Campionatul Mondial. ,,,Dracii Roșii” s-au impus, în grupa G, la Soci, cu un scor concludent : 3-0, în primul meci din grupa G a Cupei Mondiale. Golurile au fost marcate de Dries Mertens (min.47) și Romelu Lukaku(min.69 și 75). Belgia a făcut o demonstraţie de forţă împotriva mult prea micuţei Panama, iar portarul echipei Dinamo, Jaime Penedo a rezistat o repriză în faţa asediului belgian. Carrasco, Mertens şi Hazard l-au ”întins” serios pe portarul dinamovist. După o perioadă echilibrată, belgienii au concretizat iureşul ofensiv. Mertens a deschis scorul în minutul 47 cu un şut superb, din prima, de la marginea careului, Lukaku a majorat diferenţa pe tabelă, după o fază parcă desenată şi o serie de driblinguri năucitoare a lui Hazard, pentru ca apoi, Lukaku să reușească dubla, în minutul 75, după ce a fost servit de Mertens, şi l-a executat pe goalkeeper-ul lui Dinamo cu o scăriţă.

În grupa G, Anglia a întâmpinat o rezistență sporită din partea Tunisiei, chiar dacă meciul s-a desfășurat, preponderent, în terenul africanilor. Anglia a dominat clar și a deschis scorul prin H. Kane, încă în min.11 (1-0). Surprinzător, Tunisia a beneficiat de un penalty, în min. 35, transformat de Sassi (1-1), iar meciul s-a complicat pentru Albion. Partida a curs minute în șir, până spre final, în nota de dominare a englezilor, care au combinat la nesfârșit dar nu au reușit să găsească drumul spre gol. Asta, până în minutele de prelungiri, când același H. Kane a marcat, învingând, practic, de unul singur, Tunisia! Scor final 2-1 pentru Anglia, care pornește cu dreptul, dar și cu noroc…