Cupa Mondială : Brazilia și Belgia merg mai departe!

0 230

Ziua de luni a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia a desemnat alte două echipe calificate în sferturile de finală : Brazilia și Belgia. Prima a castigat fără emoții, cu 2-0, partida cu Mexic, în optimile de finală. Golurile întâlnirii au fost marcate, în repriza secundă, de Neymar și Firmino. Astfel, Neymar și compania au obținut o victorie logică și categorică, iar Brazilia a bifat încă o calificare așteptată în fazele superioare ale unei competiții mondiale!
Nu același lucru se poate spune despre întâlnirea Belgia – Japonia, al doilea meci din optimile de finală, disputat luni…Chiar dacă belgienii erau mari favoriți, au avut mari dificultăți în meciul cu niponii și s-au descurcat greu, în fața unei defensive exacte, care a funcționat ireproșabil, cel puțin în prima repriză… Imediat după pauză, japonezii au dat lovitura, însciind de două ori, prin Haraguchi (min.48), T. Inui (min. 52) și lăsând lumea…mască. Apoi, japonezii au făcut greșeala să savureze înainte de vreme, o performanță uluitoare, pe care nu o obținuseră încă…Greșeală fatală, exploatată fabulos de belgieni, care au asaltat poarta niponilor și au întors scorul, ultimul gol fiind înscris în finalul prelungirilor celei de-a doua reprize…Au marcat pentru Belgia : Vertonghen (min. 68), Fellaini (min. 74) și Chadli (min. 90+4). Japonia a plătit astfel un tribut exorbitant lipsei de experiență, iar Belgia se califică în sferurile de finală, unde va întâlni Brazilia!