Cupa Mondială : Brazilia s-a salvat în ultimul minut…

0 242

Ziua de vineri nu a mai oferit vreo clarificare la Campionatul Mondial de fotbal, din Rusia, așa cum ne-au obișnuit precedentele…

Nigeria a învins, vineri seara, la Volgograd, cu 2-0, reprezentativa Islandei, într-un meci din cadrul grupei D.Golurile au fost marcate de Ahmed Musa, în minutele 49 și 75. Islandezii au ratat o lovitură de la 11 metri, în minutul 82, prin Sigurdsson. În urma acestei victorii, Nigeria a acumulat trei puncte și a urcat pe locul secund în clasament. Pe prima poziție se află Croația, cu 6 puncte, echipă calificată deja în optimi, în timp ce Islanda și Argentina, fiecare cu câte un punct, ocupă locurile III și IV. Nigeria va juca un meci de totul sau nimic, pentru calificarea în optimi, în compania Argentinei.Ultimele partide din grupă, Croația-Islanda și Argentina-Nigeria, se vor disputa la 26 iunie.

Brazilia a obținut, vineri, la Sankt Petersburg, o victorie chinuită în fața formației statului Costa Rica, într-o partidă contând pentru grupa E. Sud-americanii au dominat jocul, însă s-au impus abia pe final, prin golurile marcate de Phillipe Coutinho, în minutul 90 și Neymar Jr., în minutul 90+5. O fază importantă a jocului s-a consemnat în minutul 78, când Neymar a căzut în careu, după un duel cu fundașul costarican Giancarlo Gonzales, iar centralul partidei, olandezul Bjorn Kuipers, a dictat penalty. Acesta din urmă și-a anulat însă decizia, după ce a vizionat reluările video.

Un meci dinamic și spectaculos s-a disputat între Serbia și Elveția, în grupa E. Serbia a început mai bine și a deschis scorul prin Mitrovic, în min. 5. Partida a fost în continuare spectaculoasă, însă elvețienii, nebăgați în seamă de mulți, poate nici măcar de adversarii lor, au reușit incredibilul și au întors scorul, prin golurile marcate de Xhaka, min. 52 și Shakiri, min. 90+1. Scor final : 2-1 pentru Elveția, care visează frumos, în timp ce Serbia are nevoie de o minune, pentru a merge în optimi, adică de o victorie cu Brazilia…