Cupa Mondială : Germania evită umilința și câștigă în minutul 5 al...

Cupa Mondială : Germania evită umilința și câștigă în minutul 5 al prelungirilor!

0 254

Cupa Mondială din Rusia a rezervat o partidă care cu greu se va uita : Germania – Suedia, în grupa F. Echipa campioană mondială în exercițiu, Germania, a fost aproape de o mare umilință, după ce a fost condusă cu 1-0 de nordici și chiar și după ce a egalat…Pentru a evita eliminarea din competiție, Germania a luptat până în ultimul minut, cu spiritul propriu acestei nații și a reușit să supraviețuiască! Golul marcat în minutul 90 plus 5, ține echipa Germaniei în viață, după ce era pe punctul de a părăsi competiția…Uluitor! Golurile acestei partide, au fost înscrise de Reus (min. 48) și inepuizabilul T. Kroos (min. 90 plus 5), pentru Germania, respectiv, Toivonen (min. 33).

Reprezentativa de fotbal a Mexicului a învins, la Rostov, 2-1, echipa Coreei de Sud, într-un meci din cadrul aceleiași grupe F. Golurile au fost marcate de Carlos Vela (min.26-penalty) și Javier Hernandez (min.66), respectiv Son Heungmin (min.90+3). Pentru mexicani este a doua victorie obținută la turneul final, după cea înregistrată în fața Germaniei (1-0). Cu 6 puncte, selecționata antrenată de Juan Carlos Osorio este ca și calificată în optimile de finală.

Naționala Belgiei și-a asigurat, și ea prezența în optimile de finală, după ce a învins, la Moscova, cu scorul de 5-2, reprezentativa Tunisiei, într-un meci contând pentru grupa G. Pentru europeni au marcat Eden Hazard (min.6-penalty și 51), Romelu Lukaku (min.16 și 45+3) și Michy Batshuayi (min.90), în timp ce golurile nord-africanilor au fost înscrise de Bronn (minutul 18) și Wahbi Khazri (min.90+3). Este a doua victorie a “dracilor roșii” la turneul final din Rusia, după cea obținută, în prima etapă, în fața echipei statului Panama (3-0), ceea ce înseamnă că Belgia este în optimi!