Cu un pas mai aproape de Euro 2008

0 302

Prima reprezentativa de fotbal a Romaniei, pregatita de tehnicianul Victor Piturca, a reusit sa invinga similara Sloveniei cu scorul de 2-1 (0-0). Partida a avut loc sambata seara, in deplasare, la Celje, si a contat pentru preliminariile EURO 2008.

Golurile nationalei Romaniei, au fost marcate de Gabriel Tamas in minutul 50 si Banel Nicolita in minutul 69, pentru gazde a reusit sa inscrie, Dare Vrsic in minutul 90+3.
Echipa lui Victor Piturca a obtinut o victorie meritata, dupa un joc pe care l-a controlat in marea majoritate a timpului. Tricolorii au ratat mult, dar au reusit sa concretizeze de doua ori si au reusit un succes foarte important pentru calificarea la turneul final din Elvetia si Austria.
In urma victoriei de la Celje, Romania urca pe primul loc in Grupa G, la egalitate de puncte cu Olanda, dar cu golaveraj mai bun.