Corona Braşov a avut de jucat în campionatul Ligii Naţionale de handbal feminin cu o echipă modestă, CSM Slobozia, înaintea unor meciuri de foc, nu mai puţin de patru! A fost ultimul meci din etapa a 19-a, o partidă dificilă, pentru că echipa braşoveană s-a angrenat în jocul încâlcit al oaspetelor. A rezultat o încleştare modestă, din punct de vedere al spectacolului sportiv, cu multe clinciuri, intrări la limită, accidentări, din fericire fără consecinţe grave… Cu excepţia primelor minute ale meciului, Corona a condus tot timpul, dar nu la diferenţe apreciabile. Finalul încleştării a mai salvat ceva din spectacol, iar ultimele minute au prilejuit distanţarea decisivă a Coronei, pe tabela de marcaj. Scor final : 27-20 (12-9), o victorie a Coronei, care poate conferi moral, înaintea unei duble dificile, în Cupa EHF. De remarcat că Adriana Ţăcălie nu şi-a dezminţit specialitatea nici în această partidă, fiind descalificată, pentru trei eliminări! Mai trebuie specificat faptul că mai multe jucătoare se resimt, nefiind în deplinătatea forţelor. Astfel, dacă Briscan şi Ciuciulete stau deoparte, după accidentări şi operaţii, iar Cartaş, Zamfir şi Chiper au probleme de sănătate, lucru remarcat şi în meciul cu Slobozia. Astfel, antrenorul Bogdan Burcea nu a început cu Chiper titulară, iar Zamfir a purtat un bandaj la picior, ceea ce însă nu a împiedicat-o să macheze…

Pentru Corona au marcat : Zamfir 7, Pricopi 7, Hotea 5, Neagu 2, Chiper 2, Ţăcălie 1, Bondar 1, Raţiu 1, Berbece 1.

Au jucat : Mârcă (Dedu, Hosu) – Neagu, Pricopi, Bondar, Ţăcălie, Zamfir, Hotea (Raţiu, Cartaş, Chiper, Dincă, A.M.Berbece, Marcu)

,,Am jucat cu gândul la Cupa EHF”, a precizat anntrenorul secund Mitică Berbece

Declaraţii după meci

Denisa Dedu, portar Corona Braşov : ,,A fost un succes meritat. Nu ne aşteptam la un meci uşor, ceea ce s-a şi întâmplat. Noi l-am tratat cu seriozitate şi drept dovadă am obţinut victoria, ceea ce este un lucru important. Această victorie ne ajută în clasament, să ne păstrăm poziţia a treia şi să evoluăm cu aplomb în cele două meciuri cu echipa daneză

Ana Maria Berbece, jucătoare Corona : ,,Nu am avut emoţii, pentru că m –am obişnuit cu fetele şi cu stilul de joc. Îmi doresc să joc cât mai multe minute şi echipa să câştige cât mai multe puncte. Faptul că tatăl meu este pe bancă, este o mândrie pentru mine, cu atât mai mult cu cât pot învăţa multe de la el

Mitică Berbece, antrenor secund Corona : ,,Am avut probleme cu starea de sănătate a jucătoarelor, ceea ce ne-a împiedicat că ne desfăşurăm aşa cum trebuia. Am jucat cu gândul la cele două partide cu Odense, care nu este nici pe departe o echipă aşa cum s-a spus, din moment ce a învins lidera din campionatul danez. Vor fi meciuri foarte dificile şi dacă mai adăugăm faptul că avem peartide cu primele două clasate de la noi, ne dorim să rezistăm fizic, în primul rând

Program infernal pentru handbalistele Coronei

După meciul cu Slobozia, handbalistele de la Corona Braşov vor avea o perioadă extrem de încărcată, cu patru meciuri infernale. Astfel, echipa va pleca vineri la Odense, pentru că duminică, 21 februarie, joacă meciul tur, din sferturile de finală ale Cupei EHF. Apoi, miercuri, 24 februarie, Corona va juca meciul din deplasare, cu CSM Bucureşti, în campionat, iar duminică, 28 februarie, va înfrunta Odense, în manşa de la Braşov. În sfârşit, programul de patru meciuri foarte grele se va încheia miercuri, 2 martie, când la Braşov va sosi vicecampioana, HCM Baia Mare, pentru partida din campionat!