CSM are un nou preÅŸedinte – Oana Schmidt-Hăineală

CSM are un nou preÅŸedinte – Oana Schmidt-Hăineală

0 309
Independenta Justitiei este confirmata cu o noua fila – alegerilea presedintelui CSM sub atanta supraveghere a Presedintelui Traian Basescu, prezent la startul lucrarilor. Sedinta, extrem de tensionata, cu un scenariu plin de suspans in care totul a fost impins la limita, a ratat de putin rocada planificata.
Procurorul Oana Schmidt-Haineala (a lucrat si la Brasov) a fost aleasa presedinte cu 10 voturi, devenind primul procuror care ocupa functia de presedinte al Consiliului. Pentru functia de vicepresedinte a candidat, intr-o prima faza, fostul presedinte, judecatoarea Alina Ghica. Candidatura sa a fost respinsa si a iscat mai multe discutii aprinse si in contradictoriu intre membrii CSM, procurori si judecatori. In cele din urma, judecatorul Cristi Danilet si-a prezentat candidatura pentru vicepresedintie "pentru a debloca situatia creata", insa plenul a amanat, din lipsa de cvorum, alegerile pentru saptamana urmatoare.
 
Date biografice
Oana Schmidt-Hăineală s-a născut la 2 iunie 1975.  Este căsătorită.
A absolvit Facultatea de Drept a Universităţii 'Alexandru Ioan Cuza' din IaÅŸi (1997). A absolvit o serie de cursuri postuniversitare de specializare: drept penal ÅŸi criminologie la Facultatea de Drept a Universităţii BucureÅŸti (1998-1999); management organizaÅ£ional la Universitatea din Bacău (2005-2006). În domeniul securităţii naÅ£ionale a absolvit cursuri de specializare ÅŸi programe de masterat: curs la Colegiul Galilee din Israel (iunie-iulie 2008); master în securitate ÅŸi apărare naÅ£ională la Universitatea NaÅ£ională de Apărare 'Carol I' (2008-2009); master în ÅŸtiinÅ£e militare ÅŸi informaÅ£ii în cadrul Academiei NaÅ£ionale de InformaÅ£ii (aug. 2008 – ian. 2010). Din 2011 este doctorand în ÅŸtiinÅ£e militare ÅŸi informaÅ£ii în cadrul programului doctoral organizat de Universitatea NaÅ£ională de Apărare 'Carol I'.
 
A intrat în magistratură la 1 mai 1998, fiind procuror în cadrul Parchetului de pe lângă judecătoria Bacău (până la 1 sept. 2002). A deÅ£inut ulterior funcÅ£iile de prim-procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria MoineÅŸti din jud. Bacău (15 nov. 2001-15 iul. 2002); procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bacău (15 iul. 2002-24 sept. 2004); prim-procuror adjunct al Parchetului de pe lângă Tribunalul Bacău (1 nov. 2002-24 sept. 2004); procuror în cadrul secÅ£iei de urmărire penală ÅŸi criminalistică în cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de CasaÅ£ie ÅŸi JustiÅ£ie (15 mart.2004-15 iun.2004); procuror-ÅŸef al Biroului anchete speciale magistraÅ£i ÅŸi poliÅ£iÅŸti din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de CasaÅ£ie ÅŸi JustiÅ£ie (15 iun. 2004-1 aug. 2004); prim-procuror al parchetului de pe lângă Tribunalul Bacău (1 aug. 2004- 21 mai 2008).
 
A fost director al DirecÅ£iei pentru relaÅ£ia cu Ministerul Public ÅŸi de prevenire a criminalităţii ÅŸi a corupÅ£iei în cadrul Ministerului JustiÅ£ie ÅŸi Libertăţilor CetăţeneÅŸti 21 mai 2007-21 mai 2009. În aceeaÅŸi perioadă a fost ÅŸi evaluator GRECO (Grupul statelor care luptă împotriva corupÅ£iei), fiind ÅŸeful delegaÅ£iei române în cadrul acestui organism.
 
A deÅ£inut funcÅ£ia de consilier de stat în cadrul aparatului de lucru al viceprim-ministrului, ministrul administraÅ£iei ÅŸi internelor în cadrul Guvernului României în perioada 21 mai 2009 – 4 febr. 2010, iar ulterior a deÅ£inut funcÅ£ia de consilier al preÅŸedintelui Oficiului NaÅ£ional de Prevenire ÅŸi Combatere a Spălării Banilor (4 febr. 2010-15 iul. 2010).
 
Procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul BraÅŸov (15 iul. 2010-6 ian. 2011), iar din 7 ianuarie 2011 este membru ales în cadrul Consiliului Superior al Magistraturii, din partea parchetelor de pe lângă tribunale, pentru un mandat de ÅŸase ani ÅŸi Coordonator al Comisiei RelaÅ£ia cu Uniunea Europeană ÅŸi organismele internaÅ£ionale din cadrul CSM.
 
De la 7 ianuarie 2012 deţine funcţia de vicepreşedinte al Consiliului Superior al Magistraturii pentru un mandat de un an.
 
VorbeÅŸte fluent limbile engleză ÅŸi franceză, având ÅŸi cunoÅŸtinÅ£e de limbă arabă.
 
 

COMENTARII

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.