Corona revine in fruntea Ligii a II-a

0 212
Dupa ce a jucat ultima partida acum trei saptamani, Corona are acum nu mai putin de 3 partide in 10 zile. Prima dintre confruntarile liderului seriei B din Liga a II-a a fost cu ALRO Slatina, echipa de pe ultimul loc, care declara insa inaintea meciului cu liderul ca vine la Brasov si va castiga.
Declaratiile oltenilor i-au motivat insa pe jucatorii gazdelor, care au inceput foarte bine partida. Marius Pastor a deschis scorul in minutul 9, cu un sut de la limita careului mare. Dupa alte 9 minute, Ion Coman avea sa faca 2-0, dupa ce Florin Manea i-a dat o pasa ideala. In minutul 39, Coman avea sa reuseasca dubla, dupa o faza care a curs snur. Cu 3-0 la pauza, fotbalistii Coronei au intrat mai relaxati in partea secunda si s-au vazut taxati imediat de Nicusor Bancu, care a reusit sa reduca din handicap. Corona nu a acuzat socul golului primit si a evoluat cu mult calm in toata parea secunda. Evolutia buna a brasovenilor avea sa fie rasplatita in al doilea minut al prelungirilor, cand Ene a intors doi fundasi ai oaspetilor si a trimis imparabil din interiorul careului. Victoria cu 4-1 readuce Corona pe prima treapta a podiumului si brasovenii sunt tot mai siguri de promovare.
In etapa viitoare, Corona va juca un meci in care isi poate asigura promovarea, in deplasare, cu Damila Maciuca. O eventuala victorie a brasovenilor ar scoate echipa valceana din ecuatia promovarii pentru ca liderul s-ar distanta la 9 puncte de locul al treilea. Partida se va disputa miercuri, de la ora 18.