Corona isi consolideaza sansele pentru play-off

0 254
Hocheistii de la Corona au repurtat in weekend doua victorii care ii mentin in cursa pentru calificarea in play-off. Jucatorii antrenati de suedezul Greg Lindquist au invins pe teren propriu doua echipe maghiare –  Miskolc si  Ujpest Budapesta si pastreaza sanse matematice cu numai 6 etape inainte de finalul sezonului regulat.
Doua victorii necesare ca aerul au obtinut hocheistii de la Corona in acest weekend. Vineri, brasovenii au intalnit una din formatiile care par sa-si fi asigurat un loc in play-off, Miskolc. Gazdele au inceput foarte bine partida de pe Patinoarul Olimpic si aveau 2-0 la prima pauza, dupa reusitele lui Hietamaki si Bonar, ambele in superioritate. Pisarenko a dus scorul la 3-0 in minutul 26, insa oaspetii au marcat si ei in superioritate, in minutul 35, prin Dubek. Ultima repriza a fost una fantastica pentru publicul care a umplut din nou tribunele. Nu mai putin de 7 goluri s-au marcat in aceasta parte, 4 de catre brasoveni si 3 pentru cei de la Miskolc. Antal a facut 4-1 in minutul 42, pentur ca Czuba sa reduca din diferenta doua minute mai tarziu. Dupa ce Antal a facut 5-2 in minutul 45, o accidentare a lui Polc le-a dat posibilitatea maghiarilor sa se apropie la un singur gol, dupa ce au marcat doua goluri la o diiferenta de 7 secunde, prin Dubek si Rafaj (RAFAI). Dupa numai doua minute, in minutul 52, Wehrs a readus linistea in tabara gazdelor cu golul de 6-4. Oaspetii au riscat pe final si au scos portarul, insa Bonar i-a taxat cu 44 de secunde inainte de final si a stabilit scorul final la 7-4 pentru Corona.
La finalul partidei, TIM Kehler, antrenorul celor de la Miskolc, a declarat: “Cred ca daca am fi jucat mai multe meciuri cu Brasovul, alta ar fi fost soarta calificarii in play-off. Mereu, cand se intalnesc Brasovul cu Miskolc, ies meciuri frumoase, asta s-a intamplat si in seara asta. Vreau sa felicit echipa lui Greg pentru munca din seara asta, baietii mei au fost de nerecunoscut. Si cand ne-am apropiat la un singur gol am aratat neputinta sa revenim pe tabela. As vrea sa ne intalnim si in play-off cu Corona”
Greg Lindqvist, antrenor Corona Brasov, a considerat după meci: “Nu cred ca a fost un meci foarte bun de hochei, au fost multe greseli in ambele tabere dar un meci foarte bun pentru suporteri. Am reusit sa obtinem 3 puncte importante dar celelalte rezulate nu ne ajuta deloc. Atata timp cat avem sanse matematice, vom crede in ele, pana in ultimul moment”
Duminica, brasovenii au jucat inca o partida pe teren propriu, in compania ultimei clasate, Ujpest Budapesta. Chiar daca parea o confruntare mai usoara decat cea de vineri, budapestanii au pus mari probleme echipei gazda. Oaspetii au deschis scorul pe o superioritate in minutul 13, prin Kovacs. Pysarenko a egalat cu 10 secunde inainte de finalul reprizei, iar Virag si Rawlyk au facut 3-1 in primele 5 minute ale partii secunde. Ujpest nu avea sa cedeze si Dorner a redus din handicap in minutul 28. In primul minut al ultimei reprize, Petres a dus scorul la 4-2, pentru ca rezultatul final sa fie stabilit de Meretei, in minutul 56, 4-3 pentru Corona. De remarcat ca la 4-2 Corona a mai inscris un gol, insa arbitrii nu au vazut pucul care a trecut prin plasa portii oaspetilor.
Cu cele 6 puncte, Corona se apropie la numai 4 de Nove Zamky si 5 de HSC Miercurea Ciuc, care a pierdut dupa suturi de penalitate pe teren propriu cu Miskolc. Ciucanii au si un mec imai mult disputat, astfel ca se incinge lupta pentru play-off cu numai 6 etape inainte de finalul sezonului regulat. Urmatoarele partide pentru Corona vor avea loc in Ungaria in 15, 17 si 18 februarie, cu Miskolc, Dab Docler si Ujpest.