Corona Fenestela, pe locul 3

0 136

Victorie extrem de importanta obtinuta vineri seara de hocheistii de la Corona Fenestela Brasov. Sportivii de sub Tampa s-au impus in deplasare, in fata principalei contracandidate la locul 3, Miskolc. Brasovenii au castigat cu 5-3, dupa ce au condus mai tot meciul. Milan Varga a deschis scorul in minutul 10, insa Alfred Lindgren a egalat dupa numai 3 minute. Oaspetii au preluat din nou conducerea in minutul 17, prin Antal Zsombor, insa dupa alte trei minute, Miskolc a egalat din nou, prin Fodor Szabolcs. Partea secunda a fost insa clar a Coronei, care a inscris de trei, fara sa primeasca gol. Autorii reusitelor au fost Tibor Basilidesz in doua randuri si Milan Varga. In ultima repriza, formatia maghiara a mai reusit un gol, insa a fost prea putin ca sa mai intoarca rezultatul. Duminica, brasovenii au jucat la Budapesta, in compania celor de la Ferencvaros. Desi oaspetii au castigat precedentele doua partide din aceasta editie disputate in Ungaria cu formatia din capitala tarii vecine, de aceasta data gazdele s-au impus, chiar daca dupa prelungiri. Nagy Laszlo a deschis scorul pentru Ferencvaros inminutul 7, pentru ca Zsok Levente sa egaleze in minutul 31. Kiss Gabor i-a adus din nou in avantaj pe maghiari, insa Richard Filip a egalat cu 12 minute inainte de final. In prelungiri, cu numai 13 secunde inainte de trecerea la loviturile de departajare, Kiss Gabor a reusit golul care a trimis doua puncte in contul lui Ferencvaros si unul singur in cel al Coronei. Punctul castigat de brasoveni este suficient insa ca ei sa-si pastreze locul al treilea, chiar daca Miskolc va invinge vineri in deplasarea de la Szekesfehervar. Duminica, de la ora 19, Corona va primi vizita celor de la Ferencvaros.